Dekor i underglasyrblått.
Såsbåtar med konturerade kanter, motiv av flodlandskap, längd 18,5 cm.
Oktagonala saltkar med motiv av pagoder och blommor, längd 8 cm.
Fat med dekor av blommande trädgård med krysantemum och bambu, diameter 11,5 cm.
Såsbåtarna med slitage och glasyrnagg. Saltkar med retuscher.