Bordsur samt ett par dekorationsurnor i förgylld mässing och marmor. Rik dekor av lagergirlander och pinjekottar, uret med krönande fackla samt målad urtavla med arabiska siffror. Höjd 28-40 cm.
Ej funktionstestad. Ej fullständigt genomgången. Pendel saknas. Nagg.