WERNER ÅKERMAN, skulptur, porträttbyst. Terracotta. Signerad W Åkerman och daterad 85.
Föreställande "Pierre Louis Alexandre". Höjd 40 cm.
Smärre slitage och nagg.
Pierre Louis Alexandre var en ofta anlitad modell på Konstakademien i Stockholm under slutet av 1800-talet. Övriga konstnärer vilka avbildat honom är bland andra Johan Krouthén, Karin Bergöö-Larsson, Anders Zorn och Oscar Björck.