Nr. | Föremål | Klubbat pris |
101 | Josef Frank, bordslampor, ett par, Firma Svenkst Tenn, modell 2466. | 9 000 SEK |
102 | Niclas Warneck, sockerskrin, silver, Karlstad 1755, tidig rokoko. | 16 000 SEK |
103 | Olof Hellbom, sockerskål, silver, Stockholm 1797, Gustaviansk. | Återrop |
104 | Carl Petter Tellander, bägare, silver, Jönköping 1775. | 11 000 SEK |
105 | Petter Lund, nattljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1756, rokoko. | 35 000 SEK |
106 | Petter Julin, nattljusstakar, ett par, silver, Köping 1756, rokoko. | 25 000 SEK |
107 | Mikael Åström, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1786. Gustavianska. | Återrop |
108 | Mikael Nyberg, ljusstakar, s.k. spelstakar, ett par, silver, Stockholm 1787, Gustavianska. | Återrop |
109 | Jacob Möller, ljusstakar, ett par, silver, Malmö 1799, Gustavianska. | 18 000 SEK |
110 | Sven Olson, ljusstakar, ett par, silver, Ängelholm 1803, Gustavianska. | 16 000 SEK |
111 | Adolf Zethelius, toiletteaskar, 4 st silver, Stockholm 1831. | 5 500 SEK |
112 | Toiletteaskar, 4 st, silver, olika mästare 1849-1854. | 4 500 SEK |
113 | Christian II Drentwett, karott med lock, silver, Augsburg 1767-1769, rokoko. | 19 000 SEK |
114 | Sockerskål, okänd mästare, silver, Köpenhamn 1790. | 4 000 SEK |
115 | Ljusstakar, ett par, oidentifierad europeisk mästare, 1700-talets mitt, senbarock. | 19 000 SEK |
116 | Olof Robert Lundgren, ljusstakar, ett par, silver, Åbo 1848. | 7 500 SEK |
117 | Olof Robert Lundgren, kaffekanna, silver, Åbo (1821-1882) daterad 1840, empire. | 3 000 SEK |
118 | Olof Robert Lundgren, brödkorg, silver, Åbo 1847, empire. | 5 000 SEK |
119 | Alexei Kosinov, vodkakopp, charka, silver, Moskva 1791. | Återrop |
120 | Fyedor Tichonov Kryskev, vodkakopp, charka, Moskva 1770-tal. | 800 SEK |
121 | Pavel Ovchinnikov, troligen, bägare, silver och niello, Moskva 1868. | Återrop |
122 | Bägare/vodkakoppar, 2 st, silver och niello, M Dmitriyev samt okänd 1868, bägge Moskva. | Återrop |
123 | Dosor, 3 st, silver, en Moskva 1861, två stycken Holland, sannolikt 1800.tal. | 1 600 SEK |
124 | Ivan Kaltikov, cigarettetui, silver, Moskva 1800-talets mitt. | 1 400 SEK |
125 | Saltkar, ett par, silver, oidentifierad mästare, London 1764. | 5 500 SEK |
126 | BREITLING, Colt 44 (500M/1650FT), Chronometre, armbandsur, 44 mm. | 14 000 SEK |
127 | LONGINES, Ferrari, armbandsur, 30,5 mm. | 2 000 SEK |
128 | PATEK PHILIPPE, Genève, Ellipse, armbandsur, 28,5 x 33,5 mm. | 38 000 SEK |
129 | FIGURINER, två stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644). | 4 000 SEK |
130 | SKULPTURER, två stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644). | 10 000 SEK |
131 | SKULPTURER, två stycken, lergods. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
132 | SKULPTURER, sex stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644). | 8 000 SEK |
133 | FOHUNDAR, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 7 500 SEK |
134 | VAS, monterad som lampa. Kina, 1600-tal, eller äldre. | 6 000 SEK |
135 | SKÅL, porslin. Mingdynastin, 1600-tal, med Chenghuas märke. | 9 000 SEK |
136 | KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal. | 4 000 SEK |
137 | KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal. | 9 000 SEK |
138 | URNOR med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal. | 34 000 SEK |
139 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
140 | BÄGARE, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
141 | TEDOSOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
142 | TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
143 | FIGURINER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 22 000 SEK |
144 | FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 4 000 SEK |
145 | FIGURINER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 500 SEK |
146 | FIGURIN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 500 SEK |
147 | VASER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 000 SEK |
148 | TEDOSA med LOCK, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
149 | BÄGARE, biskviporslin. Qingdynastin, 1600-tal. | 12 000 SEK |
150 | SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
151 | SKÅL, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 20 000 SEK |
152 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 19 000 SEK |
153 | VINKYLARE, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 40 000 SEK |
154 | ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 7 500 SEK |
155 | VASER med LOCK, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 000 SEK |
156 | VASER, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
157 | VASER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 16 000 SEK |
158 | MOPS, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-96). | 8 500 SEK |
159 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 9 500 SEK |
160 | BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 2 200 SEK |
161 | SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 10 000 SEK |
162 | TEKRUKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 2 200 SEK |
163 | SMÖRTERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 13 000 SEK |
164 | SMÖRTERRINER med LOCK och FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 65 000 SEK |
165 | SMÖRTERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 26 000 SEK |
166 | SALTKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
167 | FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 1 500 SEK |
168 | TEKRUKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 3 000 SEK |
169 | GALLERKORG, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 11 000 SEK |
170 | VASER med LOCK, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
171 | TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 22 000 SEK |
172 | VAS, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 500 SEK |
173 | URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 10 000 SEK |
174 | FIGURINER, 10 stycken, porslin. Qingdynastin, sent 1700-tal/tidigt 1800-tal. | 26 000 SEK |
175 | TEDOSA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 500 SEK |
176 | TEDOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
177 | VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 22 000 SEK |
178 | TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 11 000 SEK |
179 | TALLRIKAR, 10 stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
180 | SMÖRASK med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 5 500 SEK |
181 | SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 500 SEK |
182 | SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal. | 9 500 SEK |
183 | SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 500 SEK |
184 | SKULPTURER, två stycken, lera. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 500 SEK |
185 | SKULPTUR, två stycken, lera. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 000 SEK |
186 | FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
187 | FIGURINER, åtta stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 30 000 SEK |
188 | FIGURINER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti. | 9 000 SEK |
189 | TULPANVAS, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal. | 32 000 SEK |
190 | SKÅL, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke i rött. | 55 000 SEK |
191 | LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal. | 22 000 SEK |
192 | VAS, porslin. Kina, omkring 1900. | 3 400 SEK |
193 | VASER, två stycken, porslin. Kina, 1900-tal. | 9 500 SEK |
194 | BOJANER, två stycken, porslin. Kina, omkring 1900. | 1 800 SEK |
195 | RÖKELSEKAR, porslin. Kina troligen sen Qingdynasti omkring 1900. | 3 500 SEK |
196 | FIGURINER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti. | 2 000 SEK |
197 | KRUKA, porslin. Kina, tidigt 1900-tal. | 3 500 SEK |
198 | FIGURINER, ett par, porslin. Kina, omkring 1900. | 3 000 SEK |
199 | FIGURIN/YTTERFODER, porslin. Kina, 1900-tal. | 2 600 SEK |
200 | PAPEGOJOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |