Invändigt förgylld, rund på rund profilerad fot, på liv och lock dekor av svängda åsar, lockknopp i form av granatäpple och blad, rocailleornerade hänklar. Stämplar även på locket. Längd inkl hänklar 22 cm, höjd 16 cm, vikt 469 gram.
Bukowskis höstauktion 1978, A408, katalognr 1098, pl 159
Rolf Schmitz Collection