Genombrutet fotparti efter Meissenmodell. Dekor i famille rosefärger, kartuscher med hamnscen respektive ryttare i europeiskt landskap i Höroldts manér. Höjd med lock 12 cm.
Slitage, lock med skador. Fotranka med smärre skador.
Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Autumn sale 1999, lot 1304.