Skatter från en herrgårdsvind

Bukowskis är stolta över att bjuda in till vår nya temaauktion Skatter från en herrgårdsvind, där vi fått äran att presentera flera generationers älskade objekt. Föremål och antikviteter, både enklare och av högsta kvalitet, som uppskattats och brukats för att sedan för en tid glömmas bort på vinden i väntan på att åter tas i bruk.

Upptäck en temaauktion där mängder av mattor, sittmöbler, bord och konst återfinns vid sidan av kinesiskt porslin, lampor och kuriosa.

74 föremål
STOLAR, 3 st, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PRYDNADSFÖREMÅL, 4 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOHAN FREDRIK MARTIN, akvatint och etsning.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 2 st, snarlika,  rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BORD, troligen 1800-tal rokokostil.
Klubbat pris
2 250 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DAMARBETSBOR, sengustaviansk stil, omkring 1900.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TABURETTER, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
9 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BORD, 1900-tal, sengustaviansk stil.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPELBORD, 1700-talets slut, Directoire.
Klubbat pris
8 201 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SYBORD, 1900-tal, empirestil.
SYBORD, 1900-tal, empirestil.
Klubbat pris
1 650 SEK
Utropspris
800 SEK
BORD, sengustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOLAR fyra stycken. 1700-tal, Rokoko.
Klubbat pris
80 005 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Stolar, ett par, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
13 001 SEK
Utropspris
10 000 SEK
STOLAR, 8 st, 1800-tal.
STOLAR, 8 st, 1800-tal.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHAN FREDRIK MARTIN, akvatint och konturetsning.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
9 400 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JARDINIERE, 1800-talets senare del, Barockstil.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, ett par, gustavianska, sent 1700-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KONSOLBORD, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
11 002 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SALONGSBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD, spansk barockstil, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STENBORD, barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-tal.
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOL, Régence, Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SIDEBOARD, barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MEDALJONG, brons, 1800-tal.
MEDALJONG, brons, 1800-tal.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, senempire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KOPPARSTICK, 2 st efter Rubens, 1800-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, 2 + 1, senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Toilettspegel, rokoko, Mellaneuropa, 1700-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KLAFFBORD, 1900-talets början.
Klubbat pris
2 250 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MARCUS LARSSON, kopia efter, olja på duk.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FOTTABURETTER, 2 st, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
4 620 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD, sengustaviansk stil, sent 1800-tal.
Klubbat pris
3 503 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, modell 1842, Svenskt Tenn.
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOL, gustaviansk, sent 1700-tal.
Klubbat pris
8 620 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FÄLLBORD, 1800-talets början.
FÄLLBORD, 1800-talets början.
Klubbat pris
2 705 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SIDOBORD, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MODELLSKEPP, tidigt 1900-tal.
MODELLSKEPP, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BRICKA, plåt, 1800-tal.
BRICKA, plåt, 1800-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOL, barock, 1700-tal.
KARMSTOL, barock, 1700-tal.
Klubbat pris
10 150 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KONSOLBORD, gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
15 007 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LJUSKRONA, mässing, 1800-tal barockstil.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
DAMARBETSBORD, sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
2 200 SEK
BYRÅ, senbarock, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ERIK SKOGLUNDH, olja på duk, signerad och daterad 1952.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PALLAR, 2 st, 1700-tal.
PALLAR, 2 st, 1700-tal.
Klubbat pris
5 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD, ett par, senempire, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, ett par, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
5 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PER KROHG, olja på duk, signerad och daterad 1952.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STOL, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEFINA HOLMLUND, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
7 250 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KARMSTOLAR, 2 st, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK