Den nya romantiken

387 föremål
MATBORD, Gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKRIVBORD, Nyrenässans, omkring år 1900.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KLAFFBORD, 1800-talets senare del.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEBORD, gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
610 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal.
FÄLLBORD, 1800-tal.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGBÄNK, Gustaviansk stil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOL, barockstil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HURTSSKRIVBORD, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIEDESTALER, 2 st, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SEKRETÄR senbarock 1700-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BALJFÅTÖLJ, sengustaviansk stil, 1920-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, 1900-talets början, Louis XVI-stil.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPELBORD, Queen Anne-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VITRINSKÅP, 1900-talets början.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÄLLBORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJ / BERGERE, Louis XVI-stil, 1900-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRICKA, bemålat plåt, 1800-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SCHÄSLONG, nyrokoko, omkring 1900.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD Louis XVI 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DAMARBETSBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYRÅ, Empire, nordeuropa, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, 2+1+1 stycken, Chippendale, England, 1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
POTTSKÅP, Empire, Sverige, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, empirstil. 1900-talets början.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, tillskriven, sekretär, 1930-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKRIVBORD, sent 1800-tal.
SKRIVBORD, sent 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ÖVERSKÅP, sengustavianskt, omkring 1800.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Nyrokoko, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL SAMT 2 LJUSLAMPETTER, 1920-30-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 3 stycken, sengustavianska, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VITRINSKÅP, sent 1800-tal.
VITRINSKÅP, sent 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, 1800-tal.
BYRÅ, 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets första del.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SMINKBORD och SPEGEL, gustaviansk stil, 1930/40-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SYBORD, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATBORD, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSKÅP England sekelskifte 1900.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, 1800-talets mitt.
BYRÅ, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge, 1700-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOL, sk VOYEUSE, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LAMPBORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 975 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BLOMBORD, gustaviansk stil, 1900-talets slut.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SNEDKLAFFSEKRETÄR, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, 1800-talets slut.
BYRÅ, 1800-talets slut.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, omkring år 1900.
BYRÅ, omkring år 1900.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, rokokostil, 2000-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, 1800-tal.
SÄNGBORD, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKRIVBORD, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPELBORD, sent 1800-tal.
SPELBORD, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skrivbord, rokokostil, omkring år 1900.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BANKETTSOFFA/DAGBÄDD, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL OCH KONSOLBORD, rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATBORD, England 1800-talets senare del.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, tidigt 1900-tal.
BYRÅ, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHIFFONJÉ, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIVBORD, omkring 1900.
SKRIVBORD, omkring 1900.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BANKETTER, ett par, sengustaviansk stil, omkring 1900.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SEKRETÄR. Rokoko-stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, 1700-talets mitt.
SKÅP, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATBORD, Gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HURTSAR/SÄNGBORD, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Louis XV-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

367. David Rosén, pall, "Berga", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
44 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
Fair warning
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
Aktuellt bud:
44 000 SEK