Svärtat trä, delvis fanerat med masurbjörk. Uppsats med hylla och balustrad. Delvis glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Dörrpar flankerade av räfflade kolonner. Bredd 96, djup 40, höjd 122 cm.
Smärre slitage. Märken. Repor. Fläckar. Nyckelbussningar saknas.
Troligen Säfstaholms slott