Stomme av betsad mahogny. Fast stoppad sits klädd med textil. Genombruten rygg och ryggbricka. Stolarna skiljer sig något åt i såväl mått som utförande.
Sitthöjd 45-48. Bredd 47-50. Djup 40-42. Höjd 94-96 cm.
Renoverad. Kompletterad. Skador. Torrsprickor. Maskstungen. Slitage.