Important Spring Sale 657

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
296Matta, semiantik Täbris, ca 353 x 250 cm.Återrop
297Matta, semiantik Isfahan (Haj Agha Reza) Seirafian, signerad, ca 170 x 105 cm.44 000 SEK
298Matta, semiantik Isfahan (Sadegh) Seirafian, signerad, ca 227 x 151 cm.80 000 SEK
299Matta, old Isfahan, part silk, signerad, ca 233 x 148 cm.14 000 SEK
300Matta, Old, Isfahan, signerad, ca 244 x 149 cm.15 000 SEK
301Matta, semiantik, Nain Tuteshk, ca 168 x 110 cm.7 000 SEK
302Matta, antik Kirman Laver, ca 586 x 385 cm.Återrop
303Matta, antik Kirman, s.k. "Millefleurs tree-of-life", sydöstra Persien, ca 211 x 138 cm.Återrop
304Matta, antik, figural Kirman Laver, ca 87 x 65 cm.5 500 SEK
305Matta, antik, Kirman Laver "Mashahir" (Världens härskare), ca 230 x 143 cm.80 000 SEK
306Matta, antik Kirman Laver "Mashahir" (Världens härskare), ca 82 x 63 cm.16 000 SEK
307Matta, antik figural Kirman Laver, ca 212 x 138 cm.16 000 SEK
308Mattor ett par antika Kirman Laver, ca 215-220 x 135-139 cm.60 000 SEK
309Matta, antik figural Yesd, centrala Iran, ca 505 x 390 cm.40 000 SEK
310Matta, old Teheran part silk, ca 216 x 136 cm.18 000 SEK
311Matta, antik Teheran, norra Iran, ca 323 x 195 cm.15 000 SEK
312Matta, semiantik Meshed, nordöstra Persien, ca 404 x 307 cm.18 000 SEK
313Matta, semiantik Meshed, signerad Saber, ca 459 x 348 cm.Återrop
314Matta, semiantik silke Ghom, ca 320 x 212 cm.Återrop
315Matta, semiantik figural part silk Ghom, signerad, ca 341 x 224 cm.120 000 SEK
316Matta, old silke Ghom/Keshan, ca 207 x 138 cm.8 000 SEK
317Matta, silke Ghom, centrala Iran, ca 220 x 140 cm.Återrop
318Matta, semiantik Ghom, centrala Iran, ca 318 x 235 cm.Återrop
319Matta, semiantik/old silke Ghom, ca 312 x 201 cm.Återrop
320Matta, semiantik/old silke Ghom, ca 305 x 205 cm (samt 4 resp 2 cm slätväv på vardera sida).Återrop
321Matta, antik Keshan "Motachem", ca 206 x 131 cm.12 000 SEK
322Matta, antik Keshan "Motachem", ca 354 x 257 cm.70 000 SEK
323Matta, antik, silke Keshan, ca 378 x 259 cm.Återrop
324Matta, antik silke Keshan s.k. "Motachem", ca 297 x 216 cm.80 000 SEK
325Matta, semiantik Keshan "Dabir", ca 432 x 315 cm.40 000 SEK
326Matta, antik Keshan Dabir "Yusuf & Zulaikha", ca 272 x 171 cm.44 000 SEK
327Matta, semiantik Keshan s.k. Dabir, ca 360 x 266 cm.28 000 SEK
328Matta, semiantik Keshan Dabir, signerad, ca 211 x 138 cm.19 000 SEK
329Matta, figural, Keshan s.k. Dabir, ca 225 x 130 cm.28 000 SEK
330Matta, antik, silke Keshan/Feraghan, ca 195 x 121 cm.Återrop
331Matta, semiantik, silke Souf Keshan, signerad ca 176 x 118 cm.20 000 SEK
332Matta, semiantik figural Keshan s.k. Dabir, ca 48,5 x 52 cm.2 000 SEK
333Matta, antik Amritsar, norra Indien, ca 453 x 354 cm.80 000 SEK
334Matta, antik Agra, 250 x 181 cm.26 000 SEK
335Matta, antik silke, Östturkestan, ca 308 x 182 cm.30 000 SEK
335AMatta, antik Lahore, norra Indien (dagens Pakistan), ca 463 x 404 cm.250 000 SEK
336Johan Ståhle, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, (verksam 1677-1687 (1694)), Stockholm. Barock.90 000 SEK
337Christian Henning, bägare på tre kulfötter, silver, Stockholm 1693. Barock.16 000 SEK
338Christian Henning, presenterfat, silver, Stockholm 1707. Barock.15 000 SEK
339Benjamin Berent, bägare, delvis förgyllt silver, Danzig (verksam 1713-1756).18 000 SEK
340Petter Bernegau, skrin med lock, silver, Stockholm 1707. Senbarock.50 000 SEK
341Sked med bärknopp, silver, icke identifierad stämpel, Skandinavien, 1600-tal. Barock.4 000 SEK
342Sked med kulknopp, silver, icke identifierad stämpel, Nordeuropa, sent 1600-tal. Barock.4 000 SEK
343Sked, silver, ostämplad, troligen Hamburg 1600-talets förra hälft. Barock.Återrop
344Sked, förgyllt silver, sannolikt Anders Andersson Amour, Stockholm (verksam 1684-1692). Barock.9 000 SEK
345Sked, sk apostlasked, silver, sannolikt Skandinavien, 1700-tal, oidentifierad mästarstämpel IK, otydlig stadsstämpel.Återrop
346Matskedar, ett par, silver, sk råttsvansskedar, London 1691. Möjligen James Lapley.Återrop
347Johan Wilhelm Helleday, jordgubbsskål, delvis förgyllt silver, Stockholm 1709.44 000 SEK
348Johan Wilhelm Helleday, jordgubbsskål, delvis förgyllt silver, Stockholm 1709.36 000 SEK
349Luktdosa, delvis förgyllt silver, saknar stämplar, Nordeuropa, tidigt 1700-tal. Senbarock.3 500 SEK
350Luktdosa, silver, troligen Danmark, oidentifierad mästarstämpel, 1700-talets andra hälft, Rokoko.1 800 SEK
351Luktddosor, två stycken, delvis förgyllt silver, en stämplad CW, troligen Danmark 1700-tal. Louis XVI.3 000 SEK
352Necessär, silver, 1700-tal, saknar stämplar.Återrop
353Johann Leonhard Mörck, terrin med lock, silver, Mitau (verksam 1755-1790). Rokoko.Återrop
354Resebestick, 3 delar, delvis förgyllt silver, ostämplade, möjligen Tyskland 16/1700-tal.6 500 SEK
355Andreas Magnus, dosa med lock, silver, Mitau ca 1730.8 000 SEK
356Nils Hoffberg d.y, bägare, delvis förgyllt silver, Stockholm 1759. Rokoko.Återrop
357Nils Ljungberg, bägare, silver, Örebro 1761. Rokoko.8 500 SEK
358Lorens Stabeus, bägare, delvis förgyllt silver, Stockholm 1763. Rokoko.9 500 SEK
359Mathias Forswall, bägare, delvis förgyllt silver, Uppsala 1777. Rokoko.Återrop
360Hans Langberg, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Söderhamn 1770.95 000 SEK
361Anders Menell, dryckeskanna, silver, Kalmar 1777.16 000 SEK
362Johan Schvart (Svart), dryckeskanna, silver, Karlskrona 1786.20 000 SEK
363Abraham Hamnqvist, dryckeskanna, silver, (verksam 1815-1842) Åmål.8 000 SEK
364Bägare med lock, delvis förgyllt silver, oidentifierad mästarstämpel AGM, möjligen Lüneburg 1700-tal.12 000 SEK
365Olof Yttraeus, bägare, silver, Uppsala 1785. Gustaviansk.6 000 SEK
366Anders Dunderberg, bägare, delvis förgyllt silver, Gävle 1795.7 500 SEK
367Carl Fredrik Seseman, bägare, delvis förgyllt silver, Arboga 1799.6 500 SEK
368Arvid Castman, salt- och pepparströare, ett par, silver, Eksjö 1761. Rokoko.Återrop
369Pehr Zethelius, sockerskål med lock, silver, Stockholm 1775. Gustaviansk.7 500 SEK
370Erik Lemon, konfektskål, silver, Uppsala 1782. Transition rokoko/gustaviansk.Återrop
371Johan Schröder, sockerskål med lock, silver, Landskrona 1785. Gustaviansk.Återrop
372Wilhelm Smedberg, sockerskål med lock, silver, Karlstad 1786. Gustaviansk.10 000 SEK
373Magnus Lindgren, sockerskrin, silver, Karlskrona 1788. Gustaviansk.Återrop
374Erik Ernander, sockerskål med lock, silver, Uppsala 1791. Sengustaviansk.Återrop
375Johannes Gadd, ett par sockerskålar med lock, silver, Umeå 1791. Gustavianska.11 000 SEK
376Saltkar, ett par, silver, otydlig mästarstämpel. Centraleuropa 1700-tal. Rokoko.4 500 SEK
377Bengt Hafrin, saltkar, ett par, silver, Göteborg 1779. Gustavianska.7 500 SEK
378Fyra saltkar, silver, England. Möjligen John Carter, London 1791.6 500 SEK
379Abraham Gentzen den yngre, supkoppar, silver, ett par, Landskrona 1796.Återrop
380Giovanni Battista Carron, ljusstakar, ett par, silver, Turin (verksam 1753-1778). Rokoko.Återrop
381Sigismund Novisadi d.y, ljusstakar, silver, ett par, Karlskrona 1780. Gustavianska.18 000 SEK
382Pehr Swanander, nattljusstakar, ett par, silver, Alingsås 1783. Gustavianska.17 000 SEK
383Abraham Gertzen d.y, ljusstakar, ett par, silver, Landskrona 1796. Gustavianska.25 000 SEK
384Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1796. Sengustavianska.60 000 SEK
385Peter Biörkman, brännvinskål, silver, Karlskrona 1782.Återrop
386Anders Emanuel Blomquist, sockerskrin, silver, Vadstena 1825. Empire.8 000 SEK
387Sven Pihlgren och Anders Risén, sockerskålar med lock, silver, två snarlika. Tidigt 1800-tal. Sengustavianska.Återrop
388Gustaf Theodor Folcker, salt- och pepparkar, ett par, silver, Stockholm 1842.6 000 SEK
389Henrik Christoffer Klint dä, troligen i samarbete med Christian Precht, kaffekanna, silver, Stockholm 1770. Rokoko.500 000 SEK
390Carl Gustaf Hellmuth, kaffekanna, silver, S:t Petersburg 1770. Rokoko.Återrop
391Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1787. Gustaviansk.13 000 SEK
392Gustaf Hamnqvist, kaffekanna, mästerstycke, silver, Borås 1788. Gustaviansk.28 000 SEK
393Nils Tornberg, kaffekanna, silver, Linköping 1792. Gustaviansk.Återrop
394Johan Samuel Gottfrid Lange, mjölkkanna, silver, Växjö 1815. Empire.2 000 SEK