325
1529995

Matta, semiantik Keshan "Dabir", ca 432 x 315 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 350 - 2 820 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykroma, palmett-, blom- och arabeskslingor. Bred ljusblå huvudbård med stor palmettranka.

Proveniens

Inköpt från Nessims mattor i Göteborg under 1980-90-tal.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?