298
1537939

Matta, semiantik Isfahan (Sadegh) Seirafian, signerad, ca 227 x 151 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 620 - 1 800 EUR
1 690 - 1 880 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Ljusblå botten med polykrom medaljong och hörnornament. Röd huvudbård med blom- och palmettranka. Signerad: Dastur-e sadegh Seirafian Isfahan Iran (Beställd av Sadegh Seirafian of Isfahan, Iran). Omkring 1.300.000 - 1.400.000 knutar per kvadratmeter.

Proveniens

I tre generationer har familjen Seirafian vävt mattor som idag allmänt anses vara de absolut främsta. 1939 startade bankiren Haj Agha Reza Seirafian (1881-1975) familjeföretaget, som fortlever än till denna dag. Genom att använda de bästa materialen, formgivarna och vävarna skapade Seirafian-verkstaden en ny kvalitetsstandard. De tredubblade antalet knutar per kvm, från ett genomsnitt på 270 knutar per kvm till cirka 500 eller mer. Denna nivå kvarstod när Seirafians sju söner följde i hans fotspår.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?