339
1559597

Benjamin Berent, bägare, delvis förgyllt silver, Danzig (verksam 1713-1756).

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 360 - 1 630 EUR
1 480 - 1 770 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Delvis förgylld, runt livet infattade mynt från Karl XI och Karl XII av en- och tvåmarks valör mot en grund av berain-ornamentik mot mattpunsad fond: 5 stycken enmarksmynt från 1686 till 1711 och 15 tvåmarksmynt från 1662 till 1716 samt i botten en Fredrik I:e riksdaler från 1725. Höjd 17 cm. Diameter upptill 11,5 cm. Vikt 456 g.

Proveniens

Bukowskis internationella höstauktion 1999, Auktion 514, katalognummer 929.
MISAB, Auktion 33, 2019, katalognummer 1153