362
1528893

Johan Schvart (Svart), dryckeskanna, silver, Karlskrona 1786.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 270 - 2 720 EUR
2 460 - 2 960 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Cylindrisk, invändigt förgylld, räfflad fotring och lockbräm, runt mynningen pålagt vågband, bladornerad tumknopp, hänkel med fruktfestong i relief, på locket infälld minnesmedalj med kung Fredrik Adolf från 1751. Höjd 19,5 cm. Vikt 951 g.

Proveniens

Bengt Johanssons samling.

Upptagen i "Katalog över En större samling svenskt 1700-talssilver...Dir. Bengt Johansson", kat nr 62 s. 11 samt avbildad helsida plansch 23.