Nr. | Föremål | Klubbat pris |
400 | Sadeltäcke, antik Senneh, ca 80 ,5 x 92,5 cm. | 6 000 SEK |
401 | Matta, antik Shirvan, ca 285 x 147 cm. | Återrop |
402 | Matta, semiantik Nain Tusheshk, signerad, ca 324 x 223 cm. | 26 000 SEK |
403 | Matta, antik Heris, ca 384 x 275 - 290 cm. | 22 000 SEK |
404 | Matta, antik Qashqai, ca 230 x 140 cm. | 16 000 SEK |
405 | Matta, old Isfahan, part silk signerad, ca 233 x 147 cm (samt en kortsida med 3 cm slätväv). | 14 000 SEK |
406 | Matta, semiantik Keshan, ca 212 x 134 cm. | 8 500 SEK |
407 | Matta, semiantik Keshan, ca 426 x 305 cm. | Återrop |
408 | Matta, semiantik Mobarakeh-Isfahan, ca 206 x 144 cm. | Återrop |
409 | Matta, antik/semiantik Birjand, ca 205 x 133 cm. | Återrop |
410 | Gallerimatta, Antik Sarab, ca 360 x 94 cm. | 6 000 SEK |
411 | Matta, semiantik Bidjar, ca 270 x 163 cm. | 7 500 SEK |
412 | Matta, semiantik Yesd, ca 450 x 300 cm. | Återrop |
413 | Matta, semiantik Keshan Dabir, signerad, ca 206 x 136 cm. | 32 000 SEK |
414 | Matta, semiantik Veramin, ca 338 x 212 cm. | Återrop |
415 | Matta, semiantik Kirman, ca 431 x 312,5 cm. | 18 000 SEK |
416 | Matta, semiantik Kirman, ca 402 x 291 cm. | 30 000 SEK |
417 | Gallerimatta, antik Sivas, Osmanska riket (Turkiet), ca 476 x 105 cm (kortsidorna med 9-7,5 cm slätväv på vardera sida). | Återrop |
418 | Matta, semiantik, Meshed, figural, ca 402 x 298 cm. | 46 000 SEK |
419 | Barbro Nilsson, Matta, "Falurutan blå", rölakan, ca 303 x 218 cm, signerad AB MMF BN. | 115 000 SEK |
420 | Pokalglas, två stycken. Tyskland, 1700-tal. | 5 000 SEK |
421 | Pokal, glas. Tyskland, 1700-tal. | 7 500 SEK |
422 | Pokal, glas. Böhmen, 1700-tal. | 5 000 SEK |
423 | Spetsglas, fyra stycken. Sverige, 1700-tal. | Återrop |
424 | Glas, sex stycken. Sverige, 1700-tal. | Återrop |
425 | Bägare, Waldglas, Sverige, 1700-tal, möjligen Limmared eller Skånska glasbruket. | 22 000 SEK |
426 | Jubileumspokal, glas. Ryssland omkring 1900. | 4 000 SEK |
427 | Kanna, fajans. Delft, tidigt 1700-tal. | 17 000 SEK |
428 | Fat, fajans. Delft, 1700-tal. | 3 000 SEK |
429 | Tulpanvas, fajans. Holland, 1700-tal. | 4 500 SEK |
430 | Terrin med lock, fajans. Rörstrand, märkt 24/4 1752. | 7 500 SEK |
431 | Skrivställ, fajans. Rörstrand, Märkt Stockholm 24/10 1750. | 8 000 SEK |
432 | Fat, fajans. Rörstrand, daterat 14/10, 1759. | Återrop |
433 | Fat, fajans. Rörstrand, 1755. | 2 000 SEK |
434 | Gallerskålar, ett par, fajans. Rörstrand, båda daterade 23/1, 1759. | Återrop |
435 | Handfat/djupt fat, fajans. Röstrand, daterat 28/5 1753. | Återrop |
436 | Tvättfat, fajans. Rörstrand, 17/12 1761. | Återrop |
437 | Tallrikar, ett par, fajans. Rörstrand, 1766. | 3 000 SEK |
438 | Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 11 000 SEK |
439 | Tallrikar, sex stycken, fajans. Sverige, 1700-tal. | 7 500 SEK |
440 | Uppsatsskål, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | Återrop |
441 | Terrin med lock, fajans. Rokoko, omärkt, Rörstrand, 1700-tal. | 12 000 SEK |
442 | Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 6 000 SEK |
443 | Fat samt tallrik, fajans. Marieberg/resp omärkt, 1700-tal. | Återrop |
444 | Terrin med lock, fajans. Marieberg, daterad 1768. | Återrop |
445 | Fat, ett par, fajans. Sverige, Marieberg, 1700-tal. | Återrop |
446 | Pastejform, flintgods. Rörstrand, omkring år 1800. | 8 000 SEK |
447 | Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal. | Återrop |
448 | Bordsuppsats med tre skålar, porslin, Märkt Darte Pal Royal No21, Paris, 1820-tal, Med CXIVJ monogram. | 32 000 SEK |
449 | Ask med lock med skrivset samt ask med lock, porslin. Ryssland, troligen Gardner, 1800-tal. | 11 000 SEK |
450 | Kopp med fat, porslin. Empire, troligen Batenins porslinsmanufaktur, 1800-talets första hälft. | 5 000 SEK |
451 | Servis, 20 delar, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 70 000 SEK |
452 | Terrin med lock och fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 50 000 SEK |
453 | Karott med lock, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, tidigt 1900-tal. | 6 000 SEK |
454 | Vinkylare, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 13 000 SEK |
455 | Vinkylare, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal. | 14 000 SEK |
456 | Tallrikar, sex stycken, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal. | 28 000 SEK |
457 | Fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 12 000 SEK |
458 | Värmekarott med lock, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal. | 12 000 SEK |
459 | Terrin med lock, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 22 000 SEK |
460 | Praktfat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, sent 1800-tal. | 16 000 SEK |
461 | Saladiere, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 6 000 SEK |
462 | Kaffekoppar med fat, sex stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 18 000 SEK |
463 | Tallrikar, sju stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 22 000 SEK |
463A | Terrin med lock, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, omkring 1900. | Återrop |
464 | Cremekoppar med lock och fat, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 40 000 SEK |
465 | Cremekoppar med lock och fat, sex stycken, porslin. Danmark, 1900-tal. | 28 000 SEK |
466 | Buccellati ett par örhängen 18K guld med rosenslipade diamanter. | 26 000 SEK |
467 | Buccellati ring 18K guld med rosenslipade diamanter. | 40 000 SEK |
468 | Ett par örhängen 18K vitguld med jadeit och gammalslipade diamanter. | Återrop |
469 | Ring platina med en cushionformad gammalslipad diamant. | Återrop |
470 | Cartier armband "Love" liten modell 18K guld med runda briljantslipade diamanter. | Återrop |
471 | Medaljong guld med kedja. | 28 000 SEK |
472 | Brosch/clip 8K guld med gammal- och rosenslipade diamanter och pärlor. | Återrop |
473 | Armband 18K guld med mexikanska mynt 22K guld. | 50 000 SEK |
474 | Ett par manschettknappar 14K guld med gammalslipade diamanter. | Återrop |
475 | Ring 18K guld med en cabochonslipad safir och åttkantslipade diamanter. | 18 000 SEK |
476 | Cartier, Ring med oval rubin och ovala diamanter. | 25 000 SEK |
477 | Ring 18K guld och platina med droppformade pärlor och gammalslipade diamanter. | 4 500 SEK |
477A | Ring, platina med smaragd och åttkantslipade diamanter. | 32 000 SEK |
478 | Armband platina med fasettslipade smaragder och runda briljantslipade diamanter. | 70 000 SEK |
479 | Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter. | Återrop |
479B | W.A Bolin, Örhängen, ett par, guld med briljantslipade diamanter samt turmalin och tanzanit. | 13 000 SEK |
480 | Ring, vitguld med en cushionformad orangegul safir samt droppformade diamanter. | 165 000 SEK |
481 | Cocktailring med turkos och runda briljantslipade diamanter. | Återrop |
482 | Tiffany & Co, örhängen, platina med runda briljantslipade diamanter. | Återrop |
483 | Armband 18K guld. | 31 000 SEK |
484 | Brosch platina och guld med pärlor. | Återrop |
485 | Ring platina med en gammalslipad diamant. | 70 000 SEK |
486 | Marchak brosch 18K guld med trappslipade smaragder. | 50 000 SEK |
487 | En collier och ett par örhängen guld och emalj med caméer och pärlor, 1800-tal. | Återrop |
488 | Piaget armbandsur 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter samt smaragder. | 75 000 SEK |
489 | Armband platina med gammalslipade diamanter och trappslipade safirer. | Återrop |
490 | Ring med en smaragdslipad diamant 6.25 ct. | 1 550 000 SEK |
491 | Armband 18K guld. | 32 000 SEK |
492 | Cartier armband "Love" 18K guld. | 42 000 SEK |
493 | Piaget armbandsur 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter. | 46 000 SEK |
494 | Örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter. | 17 000 SEK |
495 | Ett par örhängen 14K guld med fasettslipade smaragder. | 22 000 SEK |
496 | Buccellati ett par örhängen 18K guld. | 18 000 SEK |