Putto vilandes på kudde. Målad polykrom och förgylld dekor. Mått den större som innehåller sandströare och bläckhorn 11,5x9 cm. Mått den mindre 8x6 cm
Nagg, pilbåge saknas. Den mindre med lagning/retusch i ansikte.
Jämför en snarlik som såldes på Chrisities. December, South Kensington. 2009. kat. no 110