Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
400. Sadeltäcke, antik Senneh, ca 80 ,5 x 92,5 cm.
400. Sadeltäcke, antik Senneh, ca 80 ,5 x 92,5 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
401. Matta, antik Shirvan, ca 285 x 147 cm.
401. Matta, antik Shirvan, ca 285 x 147 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
402. Matta, semiantik Nain Tusheshk, signerad, ca 324 x 223 cm.
402. Matta, semiantik Nain Tusheshk, signerad, ca 324 x 223 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
403. Matta, antik Heris, ca 384 x 275 - 290 cm.
403. Matta, antik Heris, ca 384 x 275 - 290 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
404. Matta, antik Qashqai, ca 230 x 140 cm.
404. Matta, antik Qashqai, ca 230 x 140 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
406. Matta, semiantik Keshan, ca 212 x 134 cm.
406. Matta, semiantik Keshan, ca 212 x 134 cm.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
407. Matta, semiantik Keshan, ca 426 x 305 cm.
407. Matta, semiantik Keshan, ca 426 x 305 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
408. Matta, semiantik Mobarakeh-Isfahan, ca 206 x 144 cm.
408. Matta, semiantik Mobarakeh-Isfahan, ca 206 x 144 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
409. Matta, antik/semiantik Birjand, ca 205 x 133 cm.
409. Matta, antik/semiantik Birjand, ca 205 x 133 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
410. Gallerimatta, Antik Sarab, ca 360 x 94 cm.
410. Gallerimatta, Antik Sarab, ca 360 x 94 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
411. Matta, semiantik Bidjar, ca 270 x 163 cm.
411. Matta, semiantik Bidjar, ca 270 x 163 cm.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
412. Matta, semiantik Yesd, ca 450 x 300 cm.
412. Matta, semiantik Yesd, ca 450 x 300 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
413. Matta, semiantik Keshan Dabir, signerad, ca 206 x 136 cm.
413. Matta, semiantik Keshan Dabir, signerad, ca 206 x 136 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
414. Matta, semiantik Veramin, ca 338 x 212 cm.
414. Matta, semiantik Veramin, ca 338 x 212 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 SEK
415. Matta, semiantik Kirman, ca 431 x 312,5 cm.
415. Matta, semiantik Kirman, ca 431 x 312,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
416. Matta, semiantik Kirman, ca 402 x 291 cm.
416. Matta, semiantik Kirman, ca 402 x 291 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
418. Matta, semiantik, Meshed, figural, ca 402 x 298 cm.
418. Matta, semiantik, Meshed, figural, ca 402 x 298 cm.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
420. Pokalglas, två stycken. Tyskland, 1700-tal.
420. Pokalglas, två stycken. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
421. Pokal, glas. Tyskland, 1700-tal.
421. Pokal, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
422. Pokal, glas. Böhmen, 1700-tal.
422. Pokal, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
423. Spetsglas, fyra stycken. Sverige, 1700-tal.
423. Spetsglas, fyra stycken. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
424. Glas, sex stycken. Sverige, 1700-tal.
424. Glas, sex stycken. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
426. Jubileumspokal, glas. Ryssland omkring 1900.
426. Jubileumspokal, glas. Ryssland omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
427. Kanna, fajans. Delft, tidigt 1700-tal.
427. Kanna, fajans. Delft, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
428. Fat, fajans. Delft, 1700-tal.
428. Fat, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
429. Tulpanvas, fajans. Holland, 1700-tal.
429. Tulpanvas, fajans. Holland, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
430. Terrin med lock, fajans. Rörstrand, märkt 24/4 1752.
430. Terrin med lock, fajans. Rörstrand, märkt 24/4 1752.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
431. Skrivställ, fajans. Rörstrand, Märkt Stockholm 24/10 1750.
431. Skrivställ, fajans. Rörstrand, Märkt Stockholm 24/10 1750.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
432. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 14/10, 1759.
432. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 14/10, 1759.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
433. Fat, fajans. Rörstrand, 1755.
433. Fat, fajans. Rörstrand, 1755.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
435. Handfat/djupt fat, fajans. Röstrand, daterat 28/5 1753.
435. Handfat/djupt fat, fajans. Röstrand, daterat 28/5 1753.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
436. Tvättfat, fajans. Rörstrand, 17/12 1761.
436. Tvättfat, fajans. Rörstrand, 17/12 1761.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
437. Tallrikar, ett par, fajans. Rörstrand, 1766.
437. Tallrikar, ett par, fajans. Rörstrand, 1766.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
438. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
438. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
439. Tallrikar, sex stycken, fajans. Sverige, 1700-tal.
439. Tallrikar, sex stycken, fajans. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
440. Uppsatsskål, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
440. Uppsatsskål, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
441. Terrin med lock, fajans. Rokoko, omärkt, Rörstrand, 1700-tal.
441. Terrin med lock, fajans. Rokoko, omärkt, Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
442. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
442. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
444. Terrin med lock, fajans. Marieberg, daterad 1768.
444. Terrin med lock, fajans. Marieberg, daterad 1768.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
445. Fat, ett par, fajans. Sverige, Marieberg, 1700-tal.
445. Fat, ett par, fajans. Sverige, Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
446. Pastejform, flintgods. Rörstrand, omkring år 1800.
446. Pastejform, flintgods. Rörstrand, omkring år 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
447. Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
447. Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
457. Fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
457. Fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
460. Praktfat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, sent 1800-tal.
460. Praktfat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
461. Saladiere, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
461. Saladiere, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
466. Buccellati ett par örhängen 18K guld med rosenslipade diamanter.
466. Buccellati ett par örhängen 18K guld med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
467. Buccellati ring 18K guld med rosenslipade diamanter.
467. Buccellati ring 18K guld med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
469. Ring platina med en cushionformad gammalslipad diamant.
469. Ring platina med en cushionformad gammalslipad diamant.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
471. Medaljong guld med kedja.
471. Medaljong guld med kedja.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
473. Armband 18K guld med mexikanska mynt 22K guld.
473. Armband 18K guld med mexikanska mynt 22K guld.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
474. Ett par manschettknappar 14K guld med gammalslipade diamanter.
474. Ett par manschettknappar 14K guld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
476. Cartier, Ring med oval rubin och ovala diamanter.
476. Cartier, Ring med oval rubin och ovala diamanter.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
477A. Ring, platina med smaragd och åttkantslipade diamanter.
477A. Ring, platina med smaragd och åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
479. Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
479. Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
481. Cocktailring med turkos och runda briljantslipade diamanter.
481. Cocktailring med turkos och runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
483. Armband 18K guld.
483. Armband 18K guld.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
484. Brosch platina och guld med pärlor.
484. Brosch platina och guld med pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
485. Ring platina med en gammalslipad diamant.
485. Ring platina med en gammalslipad diamant.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
486. Marchak brosch 18K guld med trappslipade smaragder.
486. Marchak brosch 18K guld med trappslipade smaragder.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
490. Ring med en smaragdslipad diamant 6.25 ct.
490. Ring med en smaragdslipad diamant 6.25 ct.
Klubbat pris 
1 550 000 SEK
Utropspris
1 500 000 - 1 600 000 SEK
491. Armband 18K guld.
491. Armband 18K guld.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
492. Cartier armband "Love" 18K guld.
492. Cartier armband "Love" 18K guld.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
493. Piaget armbandsur 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
493. Piaget armbandsur 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
494. Örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
494. Örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
495. Ett par örhängen 14K guld med fasettslipade smaragder.
495. Ett par örhängen 14K guld med fasettslipade smaragder.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
496. Buccellati ett par örhängen 18K guld.
496. Buccellati ett par örhängen 18K guld.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

588. Lotte Laserstein, Polly Tieck.
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
Budhistorik
4 350 000
 
SEK
ditt bud
4 300 000
 
SEK
ditt bud
4 250 000
 
SEK
ditt bud
4 200 000
 
SEK
ditt bud
4 150 000
 
SEK
ditt bud
4 100 000
 
SEK
ditt bud
4 050 000
 
SEK
ditt bud
4 000 000
 
SEK
ditt bud
3 950 000
 
SEK
ditt bud
3 900 000
 
SEK
ditt bud
3 850 000
 
SEK
ditt bud
3 800 000
 
SEK
ditt bud
3 750 000
 
SEK
ditt bud
3 700 000
 
SEK
ditt bud
3 650 000
 
SEK
ditt bud
3 600 000
 
SEK
ditt bud
3 550 000
 
SEK
ditt bud
3 500 000
 
SEK
ditt bud
3 450 000
 
SEK
ditt bud
3 400 000
 
SEK
ditt bud
3 350 000
 
SEK
ditt bud
3 300 000
 
SEK
ditt bud
3 250 000
 
SEK
ditt bud
3 200 000
 
SEK
ditt bud
3 150 000
 
SEK
ditt bud
3 100 000
 
SEK
ditt bud
3 050 000
 
SEK
ditt bud
3 000 000
 
SEK
ditt bud
2 950 000
 
SEK
ditt bud
2 900 000
 
SEK
ditt bud
2 850 000
 
SEK
ditt bud
2 800 000
 
SEK
ditt bud
2 750 000
 
SEK
ditt bud
2 700 000
 
SEK
ditt bud
2 650 000
 
SEK
ditt bud
2 600 000
 
SEK
ditt bud
2 550 000
 
SEK
ditt bud
2 500 000
 
SEK
ditt bud
2 450 000
 
SEK
ditt bud
2 400 000
 
SEK
ditt bud
2 350 000
 
SEK
ditt bud
2 300 000
 
SEK
ditt bud
2 250 000
 
SEK
ditt bud
2 200 000
 
SEK
ditt bud
2 150 000
 
SEK
ditt bud
2 100 000
 
SEK
ditt bud
2 050 000
 
SEK
ditt bud
2 000 000
 
SEK
ditt bud
1 950 000
 
SEK
ditt bud
1 900 000
 
SEK
ditt bud
1 850 000
 
SEK
ditt bud
1 800 000
 
SEK
ditt bud
1 750 000
 
SEK
ditt bud
1 700 000
 
SEK
ditt bud
1 650 000
 
SEK
ditt bud
1 600 000
 
SEK
ditt bud
1 550 000
 
SEK
ditt bud
1 500 000
 
SEK
ditt bud
1 450 000
 
SEK
ditt bud
1 400 000
 
SEK
ditt bud
1 350 000
 
SEK
ditt bud
1 300 000
 
SEK
ditt bud
1 250 000
 
SEK
ditt bud
1 200 000
 
SEK
ditt bud
1 150 000
 
SEK
ditt bud
1 100 000
 
SEK
ditt bud
1 050 000
 
SEK
ditt bud
1 000 000
 
SEK
ditt bud
980 000
 
SEK
ditt bud
960 000
 
SEK
ditt bud
940 000
 
SEK
ditt bud
920 000
 
SEK
ditt bud
900 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
4 350 000 SEK