Från omkring 1890. Terrakottafärgad botten med medaljong och stora stiliserande träd samt palmett-, blom- och arabeskranka. Bred mörkblå huvudbård med blom- och palmettranka.
Ställvis hårdare slitage, något smutsig. Långsidorna med trampveck och skador.