Målad dekor föreställande den helige Christian och en flicka. Rikt förgylld dekor. Fat samtida med koppen, ej tillhörande. Koppens höjd 10,5 cm. Fatets diameter 14 cm.
Spricka, nagg.
En jämförbar kopp tillverkad av Batenin Factory med samma motiv, såldes på Christie’s, South Kensington, Dec 01, 2009 - Dec 02, 2009, lot 110.