Modern Art + Design 648

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
37Berndt Friberg, vaser, 5 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1962-65.Den minsta äggformade vasen utgår.
50Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.Tillverkad 1952.
85Hertha Hillfon, skulptur, hjorthuvud, egen ateljé, daterad -79.Visas i Bukowskis lokaler på Västberga allé 3, Hägersten.
113Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, vävd tapet, "Röd Crocus", gobelängvariant, ca 222,5 x 110 cm, signerad AB MMF AML.Något blekt
282Björn Trägårdh, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1938.Enligt Svenskt Tenns arkiv är denna modell med reliefdekor av "ormskinn" formgiven av Björn Trägårdh.
388Poul Henningsen, "Septima 5", taklampa, Louis Poulsen, Danmark, ca 1929.Den undre skärmen (märkt K på ritningen) saknas.
392Swedish Modern ett par, "Clam chairs", möjligen Erik Eks Snickerifabrik, sannolikt 1950-tal.Skall vara: Swedish Modern ett par, "Clam chairs", möjligen Erik Eks Snickerifabrik, sannolikt 1950-tal.
393Swedish Modern, "Clam chair", möjligen Erik Eks Snickerifabrik, sannolikt 1950-tal.Skall vara: Swedish Modern ett par, "Clam chairs", möjligen Erik Eks Snickerifabrik, sannolikt 1950-tal.
394Niels Vodder, sideboard, "NV 54", snickarmästare Niels Vodder, Danmark 1950-tal.Formgivet av Niels Vodder, inte Finn Juhl.
631Erik H Olson, "Optochromi TH-1".Korrekt bredd 19 cm.
648Lotte Laserstein, Porträtt föreställande Marianne Bigner Ramnek.Blandteknik på masonit.
659Christian Berg, "Blomform I".Skulpturen är ej signerad.
697Maria Helena Vieira da Silva, Utan titel.Verket är utfört ca 1951.
927Burhan Cahit Doğançay, Utan titel.Med dedikation "To Annikki, To Jens"
937"La Phantome de la Liberté".Verket är utfört 2000. Vänligen notera att verket nu är registrerat hos Arman Studio Archives New York.
938Arman (Armand Pierre Fernandez), Utan titel.Verket är Utan titel och utfört 1968. Verket är nu registrerad hos Arman Studio Archives New York.
940Arman (Armand Pierre Fernandez), Accumulation med fiol.Vänligen notera att verket nu är registrerat Arman Studio Archives New York.
941Arman (Armand Pierre Fernandez), "Fragments of Venus".Verket är utfört 1988. Vänligen notera att verket nu är registrerat Arman Studio Archives New York
960ADamien Hirst, "Norleucine", ur "12 Woodcut Spots".Korrekt titel är "Norleucine" ur "12 Woodcut Spots", utgiven 2010.
1000Andy Warhol, "Herself", ur: "Three portraits of Ingrid Bergman".Väldigt blekt eller ingen signatur. Certifikat medföljer, certifikatet med tryckt signatur.

Utdragna föremål

Nr.
452
674
757
886
926

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
129Judith Johansson, matta "Rosenhäck", rölakan, ca 243 x 169 cm, signerad JJ.
130Marianne von Münchow, matta, "Lek med trekanter", gobelängteknik, ca 248 x 160,5, signerad SH MVH.
133matta, reliefrya, 187 x 129 cm, signerad AW.
145Barbro Nilsson, matta, "Schackrutig, brun". Reliefrya. Ca 206 x 123 cm. Signerad AB MMF BN.
146Matta, savonnerie, ca 211 x 136 cm, Frankrike, 1920-1930-tal.
158Marianne Richter, matta, "Josefina gul", gobelängteknik, ca 227 x 174 m, signerad AB MMF MR.
162Matta, rölakan, ca 200 x 160 cm.
163Matta, rölakan, ca 259 x 162 cm.
166Matta, rölakan och gobelängteknik, signerad SH (Svensk hemslöjd 229 x 154 cm.
168Matta, rölakan, ca 316 x 187 cm.
694Georges Rouault, "La Sainte Face".
695Georges Rouault, "Duo".
696André Masson, "Dans les Cevennes".
697Maria Helena Vieira da Silva, Utan titel.
699Maurice Estève, Komposition.
700Sam Francis, Utan titel.
701Serge Poliakoff, Utan titel.
702John Levee, Komposition.
703John Levee, Utan titel.
704Alan Davie, Komposition.
705Utan titel.
706Francis Bott, Komposition.
707Mario Prassinos, "Troupeau".
708Donald Hamilton Fraser, Rött landskap.
709Kumi Sugaï, Utan titel.
710Kumi Sugaï, Utan titel.
711Victor Pasmore, "Black Development, No. 70 (Maquette)".
712Gustave Singier, "Intérieur des forains".
713Gustave Singier, "Campanile II".
714Gustave Singier, "Cargo suédois".
715Gustave Singier, "Baigneuse-algue".
716Gustave Singier, "Chalutier Norvégien".
717Alfred Manessier, "Barques".
718Alfred Manessier, "Passion Espagnole III".
719Alfred Manessier, "Matinal".
720Utan titel.
722Georg Ehrlich, Liggande oxe.
723Gunnar Nilsson, Stående kvinna.
957Maurice Estève, "Amanda".
958Maurice Estève, "Jazz".
982Pablo Picasso, "Pique (Noir et Beige)".
984Pablo Picasso, "Les Mains liées II" (Bound hands II).
985Pablo Picasso, "Le repos du sculpteur devant un nu à la draperie", ur: "La suite Vollard".
987Pablo Picasso, "Fumeur à la Cigarette Blanche".
992"Amazone", ur "Cirque".
1004Zao Wou-ki, "La théière".