158
1467105

Marianne Richter

(1916-2010)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 500 - 4 370 EUR
3 690 - 4 610 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Marianne Richter
(1916-2010)

matta, "Josefina gul", gobelängteknik, ca 227 x 174 m, signerad AB MMF MR.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter.) Komponerad 1955.

Smärre slitage. Kortsidorna med senare orientalisk fläta och fransa.

Införselmoms

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 67.