694
1463625

Georges Rouault

(Frankrike, 1871-1958)
Utropspris
300 000 - 500 000 SEK
26 200 - 43 600 EUR
27 400 - 45 600 USD
Klubbat pris

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Georges Rouault
(Frankrike, 1871-1958)

"La Sainte Face"

Signerad G Rouault. Utförd 1939. Papper lagt på duk. 55.8 x 41.3 cm

Införselmoms

Proveniens

Arild Wahlstrøm, norsk konstsamlare (1909 - 1994).
Därefter i arv till nuvarande ägare.

B. Dorival & I. Rouault, Rouault, l'œuvre peint, Monaco, 1988, nr. 2166, avbildad s. 197.

"This instinctive movement was not inspired by the influence of the moderns, but by an inner need not to make a conventional religious subject." (Rouault)

Georges Rouaults ikonlika framställan följer den kristna traditionen i både komposition och titel, "La Sainte Face", det heliga ansiktet av Jesus Kristus.

Verket är utfört 1939, då Rouault är en mogen konstnär och hans konst fulländats till förenkling och förfining, där formerna är renodlade och reducerade till endast det essentiella. Rouault tog dock aldrig steget fullt ut till abstraktion, hans bildvärld förblev figurativ och föreställande. Det vi ser är inte ett försök till avbildande, eller tolkning, av den yttre verkligheten utan vi möts av konstnärens inre vision av objektet, hans intellekt och känslor. Som ung studerade Rouault för symbolisten Gustave Moreau på École des Beaux-Arts, och denne kom att göra ett stort intryck på Rouault genom läran att vända sig till den inre rösten; att söka inspiration i religion, filosofi och andlighet. Rouault förblev livet igenom en hängiven katolik och dedikerad konstnär. Konsten var för honom ett medel att kommunicera genom färg och form, bilderna skapades direkt från hans föreställningsvärld och inte som ett resultat genom observationer av omvärlden. I unga år var han glasmästarlärling och arbetade med restaurering av kyrkors blyglasfönster. Fönstrens formspråk med svarta kontureringar och glödande färger anses ha påverkat hans formspråk och motivkrets, något vi kan skönja även i auktionens verk. Rouault verkade samtidigt med kubismen, fauvismen och expressionismen, och även om han ställde ut tillsammans med fauvisterna vid 1900-talets början, anslöt han sig aldrig till någon riktning, utan arbetade självständigt och intar på så sätt en unik plats bland 1900-talskonsten. “Art, the art I aspire to, will be the most profound, the most complete, the most moving expression of what man feels when he finds himself face to face with himself and with humanity. Art should be a disinterested, passionate confession, the translation of the inner life, as it used to be in the old days in the hands of our admirable anonymous Frenchman who sculpted the figures on the cathedrals.” Georges Rouaults egna ord ger oss en ingång till hans bildvärld.

”La Sainte Face” är ett utsökt exempel på Rouaults senare konstnärskap där Kristusmotivet blev en central del i hans skapande efter 1912 och han har utfört ett stort antal variationer på detta återkommande motiv.

Konstnär

Georges Rouault var en fransk bildkonstnär född i Paris. Rouault började sin karriär som lärling för att sedan bli glasmålare och konservator. Detta kan skönjas i hans måleriproduktion som kännetecknas av tunga, svarta kontureringar och glödande färger. Han deltog också i undervisning på Ecole des Beaux-Arts i Frankrike där han studerade under Gustave Moreau. Rouault kan betraktas som expressionist och även fauvist då han lärde känna Henri Matisse och gick med i Fauviströrelsen. Han målade främst religiösa motiv men även landskap och clownfigurer.