sideboard, "NV 54", snickarmästare Niels Vodder, Danmark 1950-tal.
Fanérat i jakaranda, fronten med jalusidörrar, utanpåliggande benställning, inredning i jakaranda med hyllplan och lådor, brännstämplat Niels Vodder Cabinetmaker Copenhagen Denmark, höjd 88 cm, längd 210 cm, djup 50 cm.
Smärre slitage.
Formgivet av Niels Vodder, inte Finn Juhl.