394
1449285

Niels Vodder

(Danmark, 1892-1982)
Utropspris
100 000 - 200 000 SEK
8 720 - 17 400 EUR
9 120 - 18 200 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Niels Vodder
(Danmark, 1892-1982)

sideboard, "NV 54", snickarmästare Niels Vodder, Danmark 1950-tal.

Fanérat i jakaranda, fronten med jalusidörrar, utanpåliggande benställning, inredning i jakaranda med hyllplan och lådor, brännstämplat Niels Vodder Cabinetmaker Copenhagen Denmark, höjd 88 cm, längd 210 cm, djup 50 cm.

Smärre slitage.

Tilläggslista

Formgivet av Niels Vodder, inte Finn Juhl.