Nr. | Föremål | Klubbat pris |
301 | Berit Koenig, matta, "Tjuven i Bagdad, gul", rölakan, ca 238,5 x 177 cm, signerad SH BK. | 12 000 SEK |
302 | Matta, rölakan, ca 237 x 145 cm, signerad VJ, Sverige. | 4 000 SEK |
303 | Barbro Nilsson, matta, "Salerno grå" ("Kristianstad"), rölakan, 322,5 x 205,5 cm, signerad AB MMF BN. | 210 000 SEK |
304 | Judith Johansson, matta, "Blomsterkrans", rölakan, ca 255 x 188 cm, signerad JJ E. | 16 000 SEK |
305 | Barbro Nilsson, matta, "Salerno blå", rölakan, ca 245 x 177 cm, signerad AB MMF BN. | 80 000 SEK |
306 | Brita Grahn, matta, rölakan, ca 311 x 214 cm, signerad Brita Grahn. | 40 000 SEK |
307 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Effsingen", rölakan, ca 248 x 157 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
308 | Matta, rölakan, ca 304 x 201,5 cm, signerad B (Bohusslöjd). | 24 000 SEK |
309 | Barbro Nilsson, matta, "Krabban, grå", flossa, ca 256 x 190 cm, signerad AB MMF BN. | Återrop |
310 | Judith Johansson, matta, "Gång", rölakan, ca 237,5 x 168 cm, signerad JJ. | 12 000 SEK |
311 | Barbro Nilsson, matta, "Bankrabatten brun". flossa, ca 205,5 x 202 cm. Signerad AB MMF BN. | 70 000 SEK |
312 | Agda Österberg, matta, "Björtins matta", rölakan, ca 237 x 159-165 cm, osignerad. | 28 000 SEK |
313 | Barbro Nilsson, matta, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 300 x 202,5 cm, signerad AB MMF BN. | 85 000 SEK |
314 | Ingrid Dessau, matta, "Vintergäck", rölakan, ca 247,5 x 143,5 cm, osignerad. | Återrop |
315 | matta, rölakan, ca 244 x 170 cm, signerad HJ KH. | Återrop |
316 | Barbro Nilsson, matta, "Tånga blå", gobelängteknik, ca 243,5 x 173 cm, signerad AB MMF BN. | 90 000 SEK |
317 | Barbro Nilsson, matta, "Tånga brun original", gobelängteknik, ca 140,5 x 89,5 cm, signerad AB MMF BN. | 20 000 SEK |
318 | Judith Johansson, Matta, "Östertälje" rölakan, ca 306 x 202 cm, signerad JJ. | 34 000 SEK |
319 | Edna Martin, matta, ”Oktandria”, rölakan, ca 303,5 x 197
cm signerad SH (Svensk hemslöjd). | 38 000 SEK |
320 | Barbro Nilsson, matta, "Solfläckar", gobelängteknik, ca 230 x 198 cm, signerad AB MMF BN. | 105 000 SEK |
321 | Britta Rendahl-Ljusterdal, matta, "Tarfala", rölakan, ca 300,5 x 201 cm signerad BR. | 17 000 SEK |
322 | Barbro Nilsson, matta, "Violetta blå", tät rya, ca 243,5 x 142 cm, signerad AB MMF BN. | Återrop |
323 | Kerstin Person, matta, "Butterfly" rölakan, ca 241,5 x 170,5 cm, signerad KP. | 18 000 SEK |
324 | Barbro Nilsson, matta, "Gröningen ljus", flossa, ca 144,5 x 108 cm, signerad AB MMF BN. | 34 000 SEK |
325 | Anna-Greta Sjöqvist, matta, gobelängteknik, ca 216,5 x 148 cm. Signerad ILSE AG S. | 16 000 SEK |
326 | Barbro Nilsson, matta, "Enbär", gobelängteknik, ca 143 x 107 cm, signerad AB MMF BN. | 13 000 SEK |
327 | Barbro Nilsson, matta, "Strålblomman grå", gobelängteknik, ca 282,5 x 216 cm, signerad AB MMF BN. | 65 000 SEK |
328 | Barbro Nilsson, matta "Blåbär mörk", gobelängteknik, ca 221 x 150,5 cm, signerad AB MMF BN. | 24 000 SEK |
329 | Monika Bertilsson, gallerimatta, rölakan, ca 200 x 89 cm, signerad AÖ MB, Tre Bäckar i Varnhem. | 14 000 SEK |
330 | Barbro Nilsson, matta, "Rödlock", rya, ca 218,5 x 154 cm, signerad AB MMF BN. | 18 000 SEK |
331 | Ingrid Dessau, gallerimatta, "Stensöta", rölakan, ca 292 x 82 cm. Signerad KLH TF MP ID. | 26 000 SEK |
332 | Marianne Richter, gallerimatta, "Fjädern, lila", rya, ca 280 x 122 cm. Signerad AB MMF MR. | 18 000 SEK |
333 | Marianne Richter, Matta, "Fjädern, grön", rya, ca 225 x 133 cm. Signerad AB MMF MR. | 20 000 SEK |
334 | Marianne Richter, matta, "Blommig rya", rya, ca 176,5 x 130 cm, signerad AB MMF MR. | 22 000 SEK |
335 | matta, rölakan, ca 219,5 x 148 cm, Signerad KLH IK. | Återrop |
336 | Barbro Sprinchorn, matta, "Advokaten", rölakan, ca 119 x 90,5 cm, signerad AB MMF BS. | 28 000 SEK |
337 | Berit Koenig, matta, "Påfågelsmattan", rya, ca 360 x 245 cm, Svensk Hemslöjd, osignerad. | 50 000 SEK |
338 | Ingrid Dessau, och Berit Woelfer, matta "Sida", handtuftad, ca 372 x 257 cm, Kasthall. | 22 000 SEK |
339 | Alice Nordin, bordslampa, "Lifvets träd", Herman Bergmans gjuteri, 1900-talets början. | 32 000 SEK |
340 | Hugo Elmqvist, vas, Stockholm, jugend, ca 1900, brons. | 32 000 SEK |
341 | Sven August Adolf Jonsson, bordslampa, Art Nouveau, AB Förenade Konstgjuterierna, Stockholm ca 1900. | Återrop |
342 | Hugo Elmqvist, skulptur, "Bläckfisken", ca 1900. | 6 500 SEK |
343 | Hugo Elmqvist, vas, patinerad brons, jugend. | 26 000 SEK |
344 | Hugo Elmqvist, & Elsa Kock, vas, patinerad brons, Stockholm, jugend. | 7 500 SEK |
345 | Alice Nordin, bordslampa "Natt och Morgon", Herman Bergmans Konstgjuteri, Stockholm, jugend, 1900-talets början. | 50 000 SEK |
346 | Ernst Spolén, praktskåp, formgivet som förslag till Gyllene Salen, Stockholms Stadshus 1916-19, sannolikt utfört av Hjalmar Jackson. | 46 000 SEK |
347 | Elis Bergh, tillskriven, bordslampa, C G Hallberg, Swedish Grace 1920-tal. | 14 000 SEK |
348 | Rolf Engströmer, tillskrivna, kandelabrar, ett par, Fabriksaktiebolaget Kronsilver, Sverige 1930-tal. | 6 500 SEK |
349 | Oscar Antonsson, spegel, Ystad Tenn, Swedish Grace 1928. | 16 000 SEK |
350 | Carl Hörvik, trädgårdsmöbel, bord med 2 stolar, för Stadshotellet Båstad (Hotell Skansen) eller Lindgården, Stockholm ca 1927-29. | 105 000 SEK |
351 | Carl Hörvik, byrå, "Barbro", för Jubileumsutställningen i Göteborg 1923, Nordiska Kompaniet 1928. | 24 000 SEK |
352 | Swedish Grace, spegel, snickarmästare Hjalmar Wikström, 1930-tal. | Återrop |
353 | Axel Einar Hjorth, bord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-30-tal. | 50 000 SEK |
354 | Folke Bensow, parkbänkar, ett par "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns bruk. | 95 000 SEK |
355 | Ivar Johnsson, trädgårdsurna "Venus", Näfveqvarns Bruk, Swedish Grace. | 36 000 SEK |
356 | Carl Malmsten, tillskrivet, skrivbord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, ca 1925, Swedish Grace, arkitekt Ivar Tengboms eget exemplar. | 150 000 SEK |
357 | Anna Petrus, & Estrid Ericson, skål med hänklar, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1927. | 17 000 SEK |
358 | Anna Petrus, eldhundar, ett par, Firma Svenskt Tenn. | 55 000 SEK |
359 | Anna Petrus, ett par. "Blomkruka nr 1", Näfveqvarns Bruk. | 32 000 SEK |
360 | Anna Petrus, skulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952. | 30 000 SEK |
361 | Axel Einar Hjorth, byrå "Library" Nordiska Kompaniet 1929. | Återrop |
362 | Axel Gute, bokstöd, ett par, patinerad brons, 1900-talets början. | 36 000 SEK |
363 | Axel Einar Hjorth, taburett, Nordiska Kompaniet 12 maj 1928 för Världsutställningen i Barcelona 1929. | 250 000 SEK |
364 | Axel Einar Hjorth, byrå, Nordiska Kompaniet 1928, utställd på Världsutställningen i Barcelona 1929. Alva & Gunnar Myrdals samling. | 320 000 SEK |
365 | Bell & Howell "Autoload", projektor med fodral, U.S.A. Alva & Gunnar Myrdals samling. | Återrop |
366 | Uno Åhrén, bord, modellnummer 743, med tennskiva av Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn, ca 1930. Alva & Gunnar Myrdals samling. | 260 000 SEK |
367 | Björn Trägårdh, fåtölj modellnummer 266, Firma Svenskt Tenn, 1930-tal. Alva & Gunnar Myrdals samling. | 90 000 SEK |
368 | Björn Trägårdh, såsskål på fat, Firma Svenskt Tenn 1930, 1932. Alva & Gunnar Myrdals samling. | 13 000 SEK |
369 | Nils Fougstedt, tekanna samt såsskål med fat, Firma Svenskt Tenn 1932, 1949. Alva & Gunnar Myrdals samling. | Återrop |
370 | Firma Svenskt Tenn, glasunderlägg, 10 stycken, 1934 (2 st) och 1946. Alva & Gunnar Myrdals samling. | 3 500 SEK |
371 | Russel Wright, skål "Oceana", USA. Alva & Gunnar Myrdals samling. | 13 000 SEK |
372 | Josef Frank, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, 1930-40-tal, modell nr 635. Alva & Gunnar Myrdals samling. | 16 000 SEK |
373 | Josef Frank, teservis, tre delar Firma Svenskt Tenn, 1946-48. Alva & Gunnar Myrdals samling. | 2 000 SEK |
374 | Mary Wollstonecraft "Letters written during a short residence in Sweden, Norway, Denmark". Alva & Gunnar Myrdals samling. | Återrop |
375 | Karott med lock, 2 stycken, pläter, England. Alva & Gunnar Myrdals samling. | 900 SEK |
376 | Bordslampa, glas, sannolikt 1950-tal. Alva & Gunnar Myrdals samling. | 2 600 SEK |
377 | Sköljskålar, 6 stycken, Indien, silver, ostämplade. Alva & Gunnar Myrdals samling. | 2 000 SEK |
378 | Bordslampa, Kashmir Indien, 1900-talets mitt. Lampan gåva från Indira Gandhi till Alva Myrdal, visitkort medföljer. | 5 000 SEK |
379 | Aftonväskor, 2 stycken, 1900-talets mitt. Alva & Gunnar Myrdals samling. | 1 400 SEK |
380 | Alvar Aalto, fåtölj, modell 403, för O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland 1900-talets mitt. Alva & Gunnar Myrdals samling. | 8 000 SEK |
381 | Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1932. | 260 000 SEK |
382 | Axel Einar Hjorth, stolar, 6 stycken "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931-32. | 180 000 SEK |
383 | Skåp, "Sportstugemodell", Sverige 1930-tal. | 36 000 SEK |
384 | Axel Einar Hjorth, bord, Nordiska Kompaniet, 1931, kakelskivor av Edgar Böckman, Swedish Grace. | 155 000 SEK |
385 | Axel Einar Hjorth, sideboard, variant av modell "Borgen", Nordiska Kompaniet 1930-tal, Swedish Grace. | Återrop |
386 | Axel Einar Hjorth, bord, variant av modell "Borgen" Nordiska Kompaniet, 1930-tal, Swedish Grace. | 42 000 SEK |
387 | Orrefors, vägglampetter, ett par, Swedish Grace, 1920-30-tal. | Återrop |
388 | Edward Hald, taklampa, Orrefors 1930-tal. | 19 000 SEK |
389 | Axel Einar Hjorth, sannolikt, hörnsoffa, Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 20 000 SEK |
390 | Axel Einar Hjorth, karmstol, "Östanå", Swedish Grace, Nordiska Kompaniet 1930. | 4 000 SEK |
391 | Elis Bergh, taklampa, Kosta glasbruk, modellen visad på Stockholmsutställningen 1930. | 12 000 SEK |
392 | Carl Milles, ljusstakar, 2 st, Herman Bergman AB, Stockholm 1927 och 1930. | 22 000 SEK |
393 | Axel Einar Hjorth, stol "Funkis", Nordiska Kompaniet, 1930-tal, modellen ritad till Stockholmsutställningen 1930. | 20 000 SEK |
394 | Axel Einar Hjorth, stol "Funkis", Nordiska Kompaniet, 1930-tal, modellen ritad till Stockholmsutställningen 1930. | 12 000 SEK |
395 | Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Bridge", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 20 000 SEK |
396 | Greta Magnusson Grossman, sideboard, Firma Studio, Stockholm ca 1935. | 90 000 SEK |
397 | Greta Magnusson Grossman, soffa, Firma Studio, Stockholm 1930-tal. | 65 000 SEK |
398 | Greta Magnusson Grossman, soffbord, Firma Studio, Stockholm, 1930-tal. | 22 000 SEK |
399 | Swedish Modern, sideboard / rumsavdelare, 1930-40-tal. | Återrop |
400 | Greta Magnusson Grossman, golvlampa, "G-33" (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal. | 34 000 SEK |