skål "Oceana", USA. Alva & Gunnar Myrdals samling.
Skulpterat lövträ i en organisk form, stämplad signatur Russel Wright. Längd 26 cm.
Smärre slitage, torrspricka.
Alva & Gunnar Myrdal. Därefter i arv.
Russel Wright var en mångsidig designer. Han arbetade som hantverkare, inredare, industridesigner och så småningom även naturvårdare.
Familjeanekdot:
"Skålen av Russell Wright är en av de många presenter AGM fick under USA-vistelserna"