vas, Stockholm, jugend, ca 1900, brons.
Mörkpatinerad brons, reliefdekor av hasselhängen och fjärilar, signerad runt foten HUGO ELMQVIST samt A.B. E. Gj-metod. Höjd 47 cm.
Smärre slitage.
Enligt uppgift var denna vas en gåva från en svensk skådespelare till den norska folkoperan vid sekelskiftet 1900. Sedermera såld på auktion hos folkoperan.