Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Gunnar G:son Wennerberg, vas, Kosta 1900-1902, Art Nouveau. | 22 000 SEK |
2 | Gunnar G:son Wennerberg, skål, Kosta, 1900-1902, jugend. | 13 000 SEK |
3 | Gunnar G:son Wennerberg, vas, Kosta, Art Nouveau. | 13 000 SEK |
4 | Ferdinand Boberg, /Betzy Ählström, vas, Marqueterie sur verre, Reijmyre, Art Nouveau ca 1901-1905. | 280 000 SEK |
5 | Betzy Ählström, vas, Reijmyre glasbruk, 1902, Nr 65, Art Nouveau. | 24 000 SEK |
6 | Edward Hald, skål med fat "Fyrverkeri", Orrefors 1924, modell 248. | 30 000 SEK |
7 | Simon Gate, praktskål, Orrefors 1926, modell 122, Swedish Grace. | Återrop |
8 | Simon Gate, pokal, Swedish Grace, "Sex gracer", Orrefors 1929, modell 154. | 8 000 SEK |
9 | Simon Gate, & Vicke Lindstrand, brännvinsplunta med propp, Orrefors 1935, modell G1295/ LU154/4. | 3 500 SEK |
10 | Simon Gate, vas, Orrefors 1938, modell 1654. | Återrop |
11 | Sven Erik Skawonius, vas, Kosta 1934. | Återrop |
12 | Edward Hald, vas, graal, Orrefors 1938, nr 218. | 17 000 SEK |
13 | Edward Hald, vas, fiskgraal, tjockväggig, Orrefors 1939. | 13 000 SEK |
14 | Edward Hald, vas, "slipgraal", Orrefors 1952. | 6 000 SEK |
15 | Edvin Öhrström, vas, "ariel", Orrefors 1937, nr 36. | 180 000 SEK |
16 | Edvin Öhrström, vas, "ariel", Orrefors, sannolikt 1937. | 46 000 SEK |
17 | Edvin Öhrström, vas, "ariel", Orrefors 1954, nr 2127E. | 75 000 SEK |
18 | Edvin Öhrström, vas, "ariel', Orrefors 1955. | 30 000 SEK |
19 | Sven Palmqvist, skål "Ravenna", Orrefors 1960 eller 1962. | 7 800 SEK |
20 | Sven Palmqvist, skål "Ravenna", Orrefors 1963, nr 2209. | 9 000 SEK |
21 | Sven Palmqvist, vas, "Ravenna", Orrefors 1964. | 9 000 SEK |
22 | Nils Landberg, tulpanglas, Orrefors 1957. | 7 000 SEK |
23 | Ingeborg Lundin, vas, "Äpplet", Orrefors. | 44 000 SEK |
24 | Ingeborg Lundin, vas, glas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1972. | 22 000 SEK |
25 | vas, ariel "ansikten", Orrefors, 1986. | Återrop |
26 | Eva Englund, vas "graal", Orrefors 1987. | 32 000 SEK |
27 | Gunnar Cyrén, vas, "graal", Orrefors 1989. | 3 000 SEK |
28 | Bengt Edenfalk, unik skulptur, Kosta Boda. | 2 500 SEK |
29 | Mona Morales-Schildt, vas "Ventana", Kosta 1950-60-tal. | 9 000 SEK |
30 | Vicke Lindstrand, vas "Vinter", Kosta 1960-tal. | 16 000 SEK |
31 | Vicke Lindstrand, vas "Höst", Kosta glasbruk 1950-60-tal. | 16 000 SEK |
32 | Edvin Öhrström, skulpturer, 2 st, gjutet glas, Lindshammars Glasbruk, bl a 1986. | 6 000 SEK |
33 | Ann Wolff, skål, Transjö 1986. | 19 000 SEK |
34 | Erik Höglund, skulptur/skål, glas, Strömbergshyttan 1990. | 6 000 SEK |
35 | Bertil Vallien, skulptur, båt, Kosta Boda, sannolikt 1980-tal, unik. | 310 000 SEK |
36 | skulptur, "Head", Kosta Boda, unik. | Återrop |
37 | Peter Hermansson, vas, graal, mini, "Such a scream", Boda 2016. | 4 500 SEK |
38 | Peter Hermansson, vas, graal, mini, "Struggle", Boda 2016. | 4 500 SEK |
39 | Peter Hermansson, vas, graal, mini, "Silver lies" Boda 2016. | 4 000 SEK |
40 | Bertil Vallien, skulptur, båt, Kosta Boda, unik. | 75 000 SEK |
41 | Bertil Vallien, skulptur, "Head", Kosta Boda, unik. | 24 000 SEK |
42 | Gunnel Nyman, vas, "Calla", Riihimäen Lasi Oy, Finland 1946. | 40 000 SEK |
43 | Kaj Franck, karaff, "Kremls klockor" + 2 karaffiner, Nuutajärvi Notsjö Finland, 1959. | 38 000 SEK |
44 | Timo Sarpaneva, vas "Claritas", Iittala, Finland 1985. | 10 000 SEK |
45 | Emile Gallé, vägglampor, ett par, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, 1900-talets början. | 42 000 SEK |
46 | Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | 16 000 SEK |
47 | Daum, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | 10 000 SEK |
48 | Daum, vas "Martelé'", Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal. | 13 000 SEK |
49 | Gabriel Argy-Rousseau, skål, pâte de verre, Frankrike, ca 1927. | 16 000 SEK |
50 | Joseph Cheret, Almaric Walter, figur, vilande kvinna, pâte de verre, Nancy Frankrike. | 32 000 SEK |
51 | Amalric Walter & Henri Bergé, skål, pâte de verre, Nancy Frankrike, 1920-tal. | 9 000 SEK |
52 | Amalric Walter & Henri Bergé, fat, trollslända, pâte de verre, Nancy Frankrike 1920-tal. | 36 000 SEK |
53 | René Lalique, kylarprydnad "Sirène", Art Deco, Frankrike 1920-30-tal. | Återrop |
54 | René Lalique, takampel, "Rinceaux", Frankrike 1920-30-tal. | 16 000 SEK |
55 | René Lalique, takampel, "Soleil", Frankrike 1920-30-tal. | 16 000 SEK |
56 | Cristalleries Schneider (Charles & Emile Schneider), pokalglas "Coupe Bijoux", Frankrike 1920-tal. | 4 000 SEK |
57 | Gio Ponti, & Paolo Venini, kanna, Venini, Murano, Italien 1950-60-tal. | 9 500 SEK |
58 | Paolo Venini, vas "Inciso", Venini, Murano, Italien 1950-60-tal. | 10 000 SEK |
59 | Fulvio Bianconi, skål "a Fasce Ritorte", Venini, Murano, Italien 1950-60-tal. | 6 500 SEK |
60 | Carlo Scarpa, vas "Tessuto velato", Venini, Murano, Italien 1950-60-tal. | 12 000 SEK |
61 | Fulvio Bianconi, vas "a Spicchi", Venini Murano, 1950-tal, modell 4316. | 65 000 SEK |
62 | Fulvio Bianconi, vas "a Doppio Incalmo", Venini, Murano, Italien, modell 4392. | 9 000 SEK |
63 | ymnighetshorn "Cornucopia", Venini, Murano, Italien 1950-tal, modell 4257. | Återrop |
64 | Gio Ponti, kanna och 9 st glas "Canne", Venini, Murano, Italien 1950-60-tal. | 16 000 SEK |
65 | Riccardo Licata, tillskriven, vas "Incalmo", Venini, Murano, Italien 1950-60-tal. | 11 000 SEK |
66 | Alessandro Pianon, skulptur, fågel "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal, model s191. | 50 000 SEK |
67 | Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien 1960-tal. | 50 000 SEK |
68 | Alessandro Pianon, skulptur, fågel "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal. | 42 000 SEK |
69 | Alessandro Pianon, skulptur, fågel "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal. | 65 000 SEK |
70 | Peter Pelzel, vas, "murrine", Vistosi, Murano, Italien 1960-tal. | 3 000 SEK |
71 | Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien, 1960-tal. | Återrop |
72 | Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien 1960-tal. | 55 000 SEK |
73 | kanna "Oriente", Aureliano Toso, Murano 1950-60-tal. | Återrop |
74 | Ercole Barovier, vas, Barovier & Toso, Murano, Italien. | 8 500 SEK |
75 | Ercole Barovier, vas "Efeso", Barovier & Toso, Murano, Italien 1960-tal. | 9 500 SEK |
76 | Ercole Barovier, vas, "Sidone", Barovier e Toso, Murano Italen 1950-60-tal. | 65 000 SEK |
77 | vas "a tessere", Barovier & Toso, Murano Italien 1950-60-tal. | Återrop |
78 | Ercole Barovier, fat "Parabolico", Barovier & Toso, Murano Italien 1950-60-tal. | 22 000 SEK |
79 | Ercole Barovier, skålfat + tre assietter "Tessere ambra", Barovier & Toso Murano Italien 1950-60-tal. | 12 000 SEK |
80 | skål "Intarsio", Barovier & Toso, Murano, Italien 1960-tal. | Återrop |
81 | Ercole Barovier, skål "A spina", Barovier & Toso, Murano, Italien 1950-60-tal. | 22 000 SEK |
82 | kandelabrar, 2 st, Barovier & Toso, Murano, Italien, 1900-talets mitt. | Återrop |
83 | Ercole Barovier, vas "Dorico", Barovier e Toso, Murano Italien 1960-tal. | 22 000 SEK |
84 | Flavio Poli, vas "a Bollicine", Seguso Vetri D'Arte, Murano, Italien 1940-50-tal. | 3 000 SEK |
85 | Giulio Radi, vas "Reazione policrome", Ed A.Ve.M, Murano Italien 1950-60-tal. | 6 000 SEK |
86 | Algot Erikson, vas, Rörstrand, ca 1900, Art Nouveau, porslin. | 12 000 SEK |
87 | Mela Anderberg, vas, Rörstrand, Art Nouveau, 1900-talets början. | 14 000 SEK |
88 | Anders & Bess Wissler, vas, ateljé Solklinten, Mariefred, 1931. | 9 000 SEK |
89 | Anders & Bess Wissler, vas, Ateljé Solklinten, Mariefred 1915. | 15 000 SEK |
90 | Anders & Bess Wissler, bonbonniere med lock, ateljé Solklinten, Mariefred 1915. | 12 000 SEK |
91 | Ragnhild Godenius, vas, egen ateljé, Stockholm 1919. | 5 500 SEK |
92 | Hildur Haggård, vaser, 2 st, 1930-tal. | 9 000 SEK |
93 | Ewald Dahlskog, vas, Bo Fajans, modell "D42", Bo Fajans 1934-43. | Återrop |
94 | Wilhelm Kåge, & Stig Lindberg, vas, Gustavsberg 1938. | 13 000 SEK |
95 | Wilhelm Kåge, vas, Gustavsbergs studio 1942. | 8 500 SEK |
96 | Wilhelm Kåge, vas och skål, "Cintra", Gustavsberg samt Gustavsbergs Studio, 1930-40-tal. | 8 500 SEK |
97 | Wilhelm Kåge, skulptur, drakvalp, Gustavsberg 1940-50-tal. | 13 000 SEK |
98 | Wilhelm Kåge, figurin, drake, Gustavsberg 1940-50-tal. | 40 000 SEK |
99 | Wilhelm Kåge, skulptur, drakvalp, Gustavsberg 1940-50-tal. | 13 000 SEK |
101 | Wilhelm Kåge, vas "Farsta", Gustavsberg Studio 1953. | 115 000 SEK |