Nr. | Föremål | Klubbat pris |
196 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Steninge", flossa, ca 315 x 200-204 cm, signerad AB MMF. | 46 000 SEK |
197 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ängarna", flossa, ca 212,5 x 158,5 cm, signerad AB MMF. | 50 000 SEK |
198 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Tornet", flossa, ca 311 x 203-209 cm, signerad AB MMF. | 185 000 SEK |
199 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Tornet", flossa, ca 298-304,5 x 202,5-205,5 cm, signerad AB MMF. | 60 000 SEK |
200 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Älgö", flossa, ca 338 x 236,5-239,5 cm, signerad MMF. | 48 000 SEK |
201 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, ca 206,5-208,5 x 111-115 cm, signerad AB MMF. | 16 000 SEK |
202 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Eken", flossa, ca 309 x 205-209 cm, signerad MMF. | 40 000 SEK |
203 | Barbro Nilsson, matta, "Gröningen ljus", flossa, ca 244,5 x 173-174,5 cm, signerad AB MMF BN. | 140 000 SEK |
204 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Skvattram", reliefflossa, ca 245 x 133-134,5 cm, signerad MMF.
2,80 x 1,60. | 38 000 SEK |
205 | matta, reliefflossa, ca 149 x 82-83 cm, signerad och daterad S.K.L.H. 1947 på baksidan. | 11 000 SEK |
206 | matta, reliefflossa, ca 187,5-189,5 x 96,5-100 cm, signerad och daterad S.K.L.H. 1945 på baksidan. | Återrop |
207 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Bäckahästen", tät rölakan, ca 306,5-310 x 203-205,5 cm, signerad MMF. | 85 000 SEK |
208 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nöthåret", rölakan, ca 197,5 x 118-119 cm, signerad MMF. | 16 000 SEK |
209 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Vit botten", rölakan, ca 296,5 x 220,5-222,5 cm, signerad AB MMF. | 36 000 SEK |
210 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Dukater", rölakan ca 298,5 x 231,5-233,5 cm, signerad AB MMF. | 70 000 SEK |
211 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ljusa mattan", rölakan, ca 294,5 x 102-104 cm, signerad MMF. | 28 000 SEK |
212 | Märta Måås-Fjetterström, gallerimatta, "Grön äng", rölakan, ca 284,5 x 94,5 cm, signerad AB MMF. | 24 000 SEK |
213 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röd grön äng", rölakan, ca 315 x 249-250,5 cm, signerad AB MMF. | 155 000 SEK |
214 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Bruna heden", rölakan, ca 204,5-205,5 x 130,5-132,5 cm, signerad AB MMF. | 24 000 SEK |
215 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Rutmattan", rölakan, ca 290,5-294,5 x 200-203 cm, signerad MMF. | 50 000 SEK |
216 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Rutmattan", rölakan, ca 252,5-256,5 x 146,5-149 cm, signerad MMF. | 18 000 SEK |
217 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Rutmattan", rölakan, ca 201-203 x 145,5 cm, signerad MMF. | 8 000 SEK |
218 | Barbro Nilsson, matta, "Salerno blå", rölakan, ca 307-308,5 x 201,5-204 cm, signerad AB MMF BN. | 130 000 SEK |
219 | Barbro Nilsson, matta, "Salerno grön med enkel bård", rölakan, ca 295 x 197-198,5 cm, signerad AB MMF BN. | 70 000 SEK |
220 | Barbro Nilsson, matta, "Falurutan mellanblå", rölakan, ca 305,5 x 202 cm, signerad AB MMF BN. | 75 000 SEK |
221 | Barbro Nilsson, matta, "Falurutan, lättblå III", rölakan, ca 257 x 170 cm, signerad AB MMF BN. | 42 000 SEK |
222 | Barbro Nilsson, matta, "Falurutan grön, Alice", rölakan, ca 218 x 146,5-150,5 cm, signerad AB MMF BN. | 26 000 SEK |
224 | Rakel Carlander, matta, rölakan, ca 310,5 x 195,5-199 cm, signerad RC. | 16 000 SEK |
225 | matta, "Sommarnatt", rölakan, ca 203,5 x 133-140 cm, signerad JJ. | Återrop |
226 | Irma Kronlund, matta, rölakan, ca 223 x 148 cm, signerad KLH IK (Kronobergs Läns Hemslöjd). | 13 000 SEK |
227 | Barbro Nilsson, matta, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 312-313,5 x 200-204,5 cm, signerad AB MMF BN. | 140 000 SEK |
228 | Barbro Nilsson, matta, "Spättan, gul", gobelängteknik, ca 190,5-192,5 x 135-143 cm, signerad AB MMF BN. | Återrop |
229 | Barbro Nilsson, matta, "Strålblomman grå", gobelängteknik, ca 286,5 x 219,5-221,5 cm, signerad AB MMF BN. | 42 000 SEK |
230 | Barbro Nilsson, matta, "Tånga brun original", gobelängteknik, ca 275 x 192-200,5 cm, signerad AB MMF BN. | 105 000 SEK |
231 | Barbro Nilsson, matta, "Tånga brun och grön", gobelängteknik, ca 223 x 153-155 cm, signerad AB MMF BN. | 50 000 SEK |
232 | Barbro Nilsson, matta, "Tånga ljus", gobelängteknik, ca 226,5 x 163-164 cm, signerad AB MMF BN. | 50 000 SEK |
233 | Barbro Nilsson, matta, "Park, blå och grön", gobelängteknik, ca 290 x 225,5-228 cm, signerad AB MMF BN. | 155 000 SEK |
234 | Brita Grahn, matta, rölakan och gobelängteknik, ca 354,5 x 277 cm, signerad Brita Grahn. | 70 000 SEK |
235 | Ingrid Dessau, matta, gobelängteknik och rölakan, ca 211 x 204,5 cm, signerad MLH ID. | 32 000 SEK |
236 | Barbro Nilsson, Matta, "Magdalena, gul", tät rya, ca 389-391,5 x 303-305 cm, signerad AB MMF BN. | 350 000 SEK |
237 | Barbro Nilsson, matta, "Violetta blå", tät rya, ca 183 x 128,5-130 cm, signerad AB MMF BN. | 60 000 SEK |
238 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blå randig", rya, ca 141,5-143 x 83-85 cm, signerad MMF. | 4 000 SEK |
239 | Barbro Nilsson, matta, "Stjärnåkra", rya, ca 154,5 x 105-107,5 cm, signerad AB MMF BN. | 7 000 SEK |
240 | Lars Gynning, matta, rya, ca 212,5 x 140 cm, signerad LG SH (Lars Gynning, Svensk Hemslöjd). | 6 500 SEK |
241 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blå Silverryan", reliefrya, ca 201 x 96,5-97,5 cm, signerad MMF. | 32 000 SEK |
242 | Josef Frank, matta, "Matta nr 1", handtuftad, ca 347 x 257 cm. | 90 000 SEK |
243 | Gustav Gurschner, vas, Österrike, ca 1905, jugend. | 55 000 SEK |
244 | Österrike/Tyskland, sannolikt, skåp/notskåp, 1900-talets början. | 18 000 SEK |
245 | Bordslampa, Wien, Österrike, märkt 1928. | 17 000 SEK |
246 | Demetre Chiparus, skulptur "Hush", patinerad brons, Paris 1920-tal. | 40 000 SEK |
247 | Alice Nordin, bordslampa, Herman Bergman Konstgjuteri, Stockholm 1901, brons, Art Nouveau. | 50 000 SEK |
248 | Svensk formgivare, spegel, Art Nouveau, 1900-talets början. | 48 000 SEK |
249 | Carl Westman, tillskriven, takarmatur, jugend ca 1915, sannolikt utförd av Petter Andersson på Myra. | 10 000 SEK |
250 | Svensk arkitekt, byrå, Swedish Grace, 1920-30-tal. | 30 000 SEK |
251 | Swedish Grace, spegel, Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm 1920-30-tal. | 32 000 SEK |
252 | Anna Petrus, bricka, egen verkstad ca 1924, Swedish Grace. | 46 000 SEK |
253 | Anna Petrus, trädgårdsurnor, ett par "Blomkruka nr 1" Näfveqvarns Bruk. | 42 000 SEK |
254 | Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk, Swedish Grace. | 48 000 SEK |
255 | Svensk formgivare, "Fritidsurnan", Näfveqvarns Bruk, 1930-tal. | 16 000 SEK |
256 | Carl Malmsten, byrå, Swedish Grace, Svensk Hemslöjd, 1930-tal. | 48 000 SEK |
257 | Oscar Antonsson, väggspegel, Ystad Tenn (Ystad Metallindustri), 1928. | 8 000 SEK |
258 | Oscar Antonsson, spegel, Swedish Grace, Ystad Brons, 1920-tal. | 22 000 SEK |
259 | Carl Hörvik, trädgårdsmöbel, bord med 4 stolar för Stadshotellet Båstad eller Lindgården, Stockholm ca 1927-29. | 90 000 SEK |
260 | Carl Hörvik, trädgårdsmöbel, bord med 2 stolar, för Stadshotellet Båstad eller Lindgården, Stockholm ca 1927-29. | 85 000 SEK |
261 | Carl Hörvik, fåtöljer 1 par, Swedish Grace, 1920-tal. | 165 000 SEK |
262 | Sylvia Stave, kanna, CG Hallberg, Stockholm 1930-tal. | 8 000 SEK |
263 | Axel Einar Hjorth, satsbord, "Caesar" 3 delar, specialbeställt, Nordiska Kompaniet 1937. | 28 000 SEK |
264 | Axel Einar Hjorth, stol, "Bridge", Nordiska Kompaniet, 1932. | 20 000 SEK |
265 | Axel Einar Hjorth, bord med stenskiva, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931. | 340 000 SEK |
266 | Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 55 000 SEK |
267 | Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 48 000 SEK |
268 | Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 65 000 SEK |
269 | Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 145 000 SEK |
270 | Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 120 000 SEK |
271 | Axel Einar Hjorth, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 80 000 SEK |
272 | Axel Einar Hjorth, "Sandhamn", bord, specialbeställt hos Nordiska Kompaniet 1933. | 270 000 SEK |
273 | Axel Einar Hjorth, taburetter 1 par, "Typenko", Nordiska Kompaniet 1936. | 17 000 SEK |
274 | Axel Einar Hjorth, bord "Mora", Nordiska Kompaniet 1930 för Stockholmsutställningen 1930. | 580 000 SEK |
275 | Hans Bergström, skålfat, 2 stycken, Ystad Metall 1930-tal. | 22 000 SEK |
276 | Swedish Modern, soffa, 1930-40-tal. | 34 000 SEK |
277 | Erik Chambert, skåp, Chamberts Möbelfabrik, Norrköping 1930-40-tal. | 18 000 SEK |
278 | Nils Fougstedt, teservis, tre delar, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930-32-1934. | 12 000 SEK |
279 | Estrid Ericson, sannolikt, skål med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1936. | 7 000 SEK |
280 | Björn Trägårdh, bricka, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1935. | 10 000 SEK |
281 | Estrid Ericson, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1927. | Återrop |
282 | Estrid Ericson, tobaksburk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1950. | 18 000 SEK |
283 | Josef Frank, skåp, "Plan de Paris à vol d'oiseau", Firma Svenskt Tenn, ca 1937-1943. | 2 650 000 SEK |
284 | Josef Frank, taklampor 1 par, modell "G2557", Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal. | Återrop |
285 | Cigarettskrin, tapetserat med Pariskarta, sannolikt inköpt på Firma Svenskt Tenn, 1940-tal. | 20 000 SEK |
286 | Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, utförd år 1940. | 240 000 SEK |
287 | Josef Frank, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2483, 1950-tal. | 3 500 SEK |
288 | Estrid Ericson, bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932. | 30 000 SEK |
289 | Estrid Ericson, tillskriven, skulptur för exponerande av ringar, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal. | 14 000 SEK |
290 | Josef Frank, bordsspegel, modell "2214", Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal. | 24 000 SEK |
291 | Josef Frank, bordslampor, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2483, 1950-tal. | 11 000 SEK |
292 | Josef Frank, skrivbord, variant av modell 2115, Firma Svenskt Tenn, Stockholm. | 22 000 SEK |
293 | Josef Frank, stol, modell "695", Firma Svenskt Tenn 1940-50-tal. | 11 000 SEK |
294 | Josef Frank, pall, modell 336, Firma Svensk Tenn, 1940-50-tal. | 28 000 SEK |
295 | Josef Frank, soffbord, modell 1196, Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal. | 44 000 SEK |
296 | Josef Frank, skåp, modell 955 Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-50-tal. | 70 000 SEK |