stol, "Bridge", Nordiska Kompaniet, 1932.
Björk och bonad björk, sits i rotting, lös plymå klädd i textil, brickmärkt NK R35413 - C27 1 32, höjd 75 cm, sitthöjd inklusive plymå 38 cm.
Smärre slitage och fläckar.
Bilder ur NKs arkiv. Modellen utställd på Nordiska Kompaniets vårutställning 1931 samt "Ängby-villan", 1932.
Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under Swedish Grace-eran. Han är också känd för att ha formgivit de så kallade sportstugemöblerna i furu.
Axel Einar Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Hjorths stora genombrott kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet 1927–1938. Hans första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929 där det ikoniska skåpet Louis visades. Samma år bryter Hjorth ny mark och skapar parallellt rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler. Dessa ses idag som en unik form av möbler som lade grunden för en helt ny estetik inom möbeldesign.
Läs mer