Matta, "Magdalena, gul", tät rya, ca 389-391,5 x 303-305 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1967.
Obetydligt slitage och smutsig, fläckar. Sidorna med obetydliga trampveck.
"Magdalena" tillverkades bl.a. till svenska ambassaderna i Köpenhamn och Moskva samt Hedemora kyrka.