Nr. | Föremål | Klubbat pris |
301 | Matta, semiantik, Keshan, ca 291,5 x 183,5 cm. | 9 000 SEK |
302 | Matta, semiantik, Keshan, ca 197,5 x 132 cm. | Återrop |
303 | Matta, semiantik, Keshan, ca 206,5 x 134,5 cm. | 5 500 SEK |
304 | Matta, Old Keshan, ca 421,5 x 322,5 cm. | 32 000 SEK |
305 | Matta, semiantik Kina, ca 348,5-350 x 279,5-282,5 cm. | 26 000 SEK |
306 | Matta, semiantik Kina, ca 293-295 x 242-246,5 cm. | 26 000 SEK |
307 | Pelarmatta, semiantik Kinesisk, ca 247 x 71 cm. | 28 000 SEK |
308 | Matta, antik Kirman Laver figural, ca 209,5-211 x 131-133,5 cm. | 75 000 SEK |
309 | Matta, antik Kirman Laver figural, ca 238-242 x 153-157 cm (samt en kortsida med 1 cm slätväv). | 65 000 SEK |
310 | Matta, antik Mahal, Ziegler-mönster, ca 371,5-374,5 x 265-266 cm (samt en kortsida med lite slätväv). | 55 000 SEK |
311 | Matta, semiantik Marocko, troligen Beni Ourain, ca 263,5 x 181,5 cm (samt kortsidorna med ca 8-10 cm slätväv). | Återrop |
312 | Matta, semiantik Meshed, ca 369,5 x 300 cm. | Återrop |
313 | Matta, antik/semiantik Meshed, ca 336,5 x 229,5 cm. | Återrop |
314 | Matta, antik/semiantik Persisk, troligen Moud/Kirman, ca 388-390,5 x 301-315,5 cm. | 10 000 SEK |
315 | Matta, semiantik Nain, part silk, ca 122,5 x 80 cm (samt kortsidorna med 1,5 cm slätväv). | 4 500 SEK |
316 | Matta, antik Ningxia, ca 167,5 x 71-75 cm. | Återrop |
317 | Meditationsmatta, semiantik Ningxia, Kina, ca 122 x 60-61 cm (samt en kortsida med ca 0,5 cm senare slätväv). | Återrop |
318 | Gallerimatta, antik Sarab, ca 433,5 x 104 cm. | Återrop |
319 | Matta, semiantik Sarouk, ca 389 x 271 cm. | Återrop |
320 | Matta, antik Senneh, ca 243 x 150,5-162 cm. | 14 000 SEK |
321 | Matta, antik Teheran sannolikt, ca 317,5-319 x 206,5-215,5 cm. | 5 000 SEK |
322 | Matta, semiantik Teheran figural, sannolikt, ca 345,5 x 202 - 206,5 cm. | 38 000 SEK |
323 | Matta/väska, antik Tekke chuval, Turkmen, ca 80-85 x 146-157 cm. | Återrop |
324 | Matta, semiantik Täbris, ca 297,5 x 224 cm. | 24 000 SEK |
325 | Matta, semiantik Täbris, signerad ca 335,5 x 256,5 - 261,5 cm. | 26 000 SEK |
326 | Matta, antik Västpersisk, möjligen Feraghan/Malajir, ca 197,5 x 129,5-131 cm (samt en kortsida med ca 1-1,5 cm slätväv). | 6 000 SEK |
327 | Matta, semiantik Västpersisk, ca 382,5 x 302 cm. | Återrop |
328 | Matta, old Västpersisk, ca 653,5 x 495,5 cm. | 65 000 SEK |
329 | Matta, antik Yomoud khali (huvudmatta), ca 244-249,5 x 172,5-174,5 cm. | Återrop |
330 | Glasservis, 41 delar. Kosta, "Odelberg", 1900-tal. | 22 000 SEK |
331 | Terrin med lock, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 38 000 SEK |
332 | Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 4 000 SEK |
333 | Apoteksburkar, två stycken, fajans. Marieberg Ehrenreichs period samt Rörstrand, 1700-tal. | 18 000 SEK |
334 | Urna med lock, flintgods. Marieberg, Steens period, 1700-tal. | 18 000 SEK |
335 | Dosor, tre stycken. Europa, 1700-tal. | 10 000 SEK |
336 | Prakturnor med lock, ett par, porslin. Empire, 1800-talets första hälft. | 16 000 SEK |
337 | Prakturnor, ett par, porslin. Empire, 1800-talets första hälft. | 16 000 SEK |
338 | Tete a Tete, porslin. Frankrike, Paris, senempire, 1800-tal. | 12 000 SEK |
339 | Tallrikar, 10 stycken (8+2), porslin. Frankrike, Empire, signerade Schoelber. | 11 000 SEK |
340 | Figurin, biskviporslin. Ryssland, Gardner, Moskva, 1800-tal. | 5 000 SEK |
341 | Prakturna, porslin. Ryssland, sent 1800-tal, signerad Klara Zeidler. | 85 000 SEK |
342 | Praktvas, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1800-tal. | 4 000 SEK |
343 | Cremekoppar med lock, 12 stycken samt bricka, porslin. Royal Copenhagen, "Musselmaalet", Danmark, ca 1900-1923. | 30 000 SEK |
344 | Vinkylare, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 16 000 SEK |
345 | Vinkylare/Ytterfoder, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 11 000 SEK |
346 | Desserttallrikar, åtta stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 24 000 SEK |
347 | Tallrikar, åtta stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 36 000 SEK |
348 | Kaffekoppar med fat, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 50 000 SEK |
349 | Assietter, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 24 000 SEK |
350 | Kakfat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 12 000 SEK |
351 | Fat, porslin. Royal Copenhagen "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 6 000 SEK |
352 | Fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 9 000 SEK |
353 | Saladiere, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 6 200 SEK |
354 | Gallerskål med fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 19 000 SEK |
355 | Fat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", 1900-tal. | 12 000 SEK |
356 | Servisdelar, 15 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Dancia", Danmark, 1900-tal. | 46 000 SEK |
357 | Tallrikar, sex stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 24 000 SEK |
358 | Desserttallrikar, fem stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 22 000 SEK |
359 | Bricka, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 12 000 SEK |
360 | Tazza, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 12 000 SEK |
361 | Ytterfoder/vinkylare, ett par, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 22 000 SEK |
362 | Ytterfoder/vinkylare, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 11 000 SEK |
363 | Kors 18K guld med pärlor och hårgömma samt kedja. | Återrop |
364 | Bulgari "Monete" collier 18K guld med ett romerskt mynt och en baguetteslipad diamant. | 50 000 SEK |
365 | Cartier ring "Trinity" 18K guld med runda briljantslipade diamanter, rubiner och safirer. | 22 000 SEK |
366 | Cartier ett par örhängen "Trinity" 18K guld med runda briljantslipade diamanter. | 22 000 SEK |
367 | Cartier armband "Juste en Clou" 18K guld. | 40 000 SEK |
368 | Tiffany collier "1837" 18K guld. | Återrop |
368A | Cartier armband "Juste en Clou" 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter. | Återrop |
369 | Tiara/Collier Hugo Strömdahl 18K vitguld med gammal- och rosenslipade diamanter. | 95 000 SEK |
370 | Ring 18K vitguld med en gammalslipad diamant vikt ca 2.25 ct. | 40 000 SEK |
371 | Ring Hugo Strömdahl platina med en cabochonslipad smaragd och runda briljantslipade diamanter. | 30 000 SEK |
372 | Buccellati ring 18K vitguld och guld med en fasettslipad safir samt runda briljantslipade diamanter. | 50 000 SEK |
373 | Ring platina med en fasettslipad smaragd och runda briljantslipade diamanter. | Återrop |
374 | Tre ringar 18K guld med lapis lazuli, onyx och grön kvarts. | 15 000 SEK |
375 | Ring 18K vitguld med onyx samt runda briljantslipade diamanter. | 10 000 SEK |
376 | Ring 18K vitguld med en cabochonslipad månsten och runda briljantslipade diamanter. | Återrop |
377 | Gaudy tre ringar 18K guld med rubiner, smaragder och safirer. | 13 000 SEK |
378 | Cecilia Johansson ring silver med turkos sten. | 3 000 SEK |
379 | Georg Jensen collier silver. | 1 800 SEK |
380 | Lapponia collier silver. | Återrop |
381 | Collier odlade Tahiti pärlor lås 18K guld med runda briljantslipade diamanter av Peter Schmid/Atelier Zobel. | Återrop |
381A | Cartier armband "Love" 18K roséguld med fyra runda briljantslipade diamanter. | Återrop |
382 | Ole Lynggaard collier "Love" 18K guld. | Återrop |
383 | Bucherer armband 18K guld med korall och runda briljantslipade diamanter. | Återrop |
384 | Ole Lynggaard collier med lås 18K guld. | Återrop |
385 | Ole Lynggard lås 18K guld med en rund briljantslipad diamant. | 22 000 SEK |
386 | Ole Lynggaard armband och lås 14K vitguld och guld med en rund briljantslipad diamant. | Återrop |
387 | Gaudy garnityr. | 65 000 SEK |
388 | Junod ring 18K guld med en fasettslipad safir och trapezslipade diamanter. | Återrop |
389 | Bucherer collier 18K guld med runda briljantslipade diamanter. | 80 000 SEK |
390 | En brosch och ett par örhängen 18K guld med blå och rosa safirer. | Återrop |
390A | Cartier armband "Juste en Clou" 18K roséguld med runda briljantslipade diamanter. | 90 000 SEK |
391 | Hermès ett par örhängen 18K guld och vitguld. | 28 000 SEK |
392 | Hänge platina med en trappslipad diamant. | 34 000 SEK |
393 | Ring 18K vitguld med en cushionformad gammalslipad diamant. | 46 000 SEK |
394 | Armband 14K vitguld med gammalslipade diamanter. | 32 000 SEK |
395 | Brosch i form av fjäril 14K guld och labradorit med rosenslipade diamanter och rubiner samt granater. | 10 000 SEK |
396 | Brosch 14K guld med en pärla samt gammalslipade diamanter. | 16 000 SEK |
397 | Brosch 18K guld med en fasettslipad smaragd och granat samt gammal- och rosenslipade diamanter. | 9 000 SEK |