Mörkblå botten med rik polykrom dekor av blom- och palmettslingor, stor medaljong och hörnornament. Bred benvit huvudbård med blomslingor och buketter.
Det rödfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck och skador.