Ljusblåmelerad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, blom- och palmettslingor. Benvit huvudbård med stora palmett- och blomrankor. Ca en miljon knutar per kvadratmeter
Obetydligt slitage och smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, baksidan med smärre malskador.