Nr. | Föremål | Klubbat pris |
301 | Carl Hörvik, trädgårdsstolar, fyra stycken, sannolikt Grythyttan, ca 1927-29, för Lindgården, Stockholm. | 75 000 SEK |
302 | Carl Hörvik, trädgårdsbord, sannolikt Grythyttan ca 1927-29, för Lindgården, Stockholm. | 34 000 SEK |
303 | Axel Einar Hjorth, "trappfåtölj" /biblioteksstege, Nordiska Kompaniet, 1929, beställd till dåvarande kronprinsen Gustaf Adolf. | 32 000 SEK |
304 | Ragnar Östberg, skrivbord för Värmlands Nation i Uppsala, Upsala Möblerings AB, 1930. | 36 000 SEK |
305 | Thonet Mundus AG, taburett, modell B 313, Wien, ca 1929. | 16 000 SEK |
306 | Uno Åhrén, soffbord, "Modell 125", Firma Svenskt Tenn, 1930-tal. | 65 000 SEK |
307 | Björn Trägårdh, ljusstakar ett par, Firma Svensk Tenn, Stockholm 1932. | 50 000 SEK |
308 | Firma Svenskt Tenn, bordslampor, ett par, modell A 1479, Stockholm 1930. | 14 000 SEK |
309 | Axel Einar Hjorth, fåtölj "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 135 000 SEK |
310 | Axel Einar Hjorth, sannolikt, bord, "Lovö" Nordiska Kompaniet. | 80 000 SEK |
311 | Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 190 000 SEK |
312 | Axel Einar Hjorth, sannolikt, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet. | 48 000 SEK |
313 | Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 75 000 SEK |
314 | Axel Einar Hjorth, taburetter/ pallar, 2 st "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 100 000 SEK |
315 | Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 340 000 SEK |
316 | Nordiska Kompaniet, taklampa, beställd till sportstugeinteriör, 1930-tal. | 8 000 SEK |
317 | Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 125 000 SEK |
318 | Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 155 000 SEK |
319 | Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 110 000 SEK |
320 | Axel Einar Hjorth, taburetter 1 par, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 95 000 SEK |
321 | Erik Chambert, skåp, AB Chamberts Möbelfabrik, Norrköping, 1934. | 75 000 SEK |
322 | Harald Notini, golvlampa, "15084" Böhlmarks lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal. | 32 000 SEK |
323 | Nils Öfverman, tillskrivet, skåp, Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 20 000 SEK |
324 | Axel Einar Hjorth, "Typenko", bord, Nordiska Kompaniet 1934. | 17 000 SEK |
325 | Margareta Köhler, skrivbord, Futurum, Stockholm 1938. | 36 000 SEK |
326 | Margareta Köhler, serieskåp 3 st, Futurum, Stockholm 1938. | 17 000 SEK |
327 | Futurum, sannolikt Margareta Köhler, golvlampa, Stockholm ca 1938. | 20 000 SEK |
328 | Swedish Modern, väggspegel, 1930-tal. | 32 000 SEK |
329 | Birger Ekman, tillskriven, barvagn, Mjölby Intarsia, 1930-40-tal, Swedish Modern. | 50 000 SEK |
330 | Bo Notini, golvlampa, Glössner & Co, Sverige 1940-50-tal. | 18 000 SEK |
331 | Bruno Mathsson, vilfåtölj, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal. | 40 000 SEK |
332 | Carl Malmsten, skåp, gesällarbete av Sven-Erik Fryklund för Carl Malmstens verkstadsskola, 1942. | 75 000 SEK |
333 | Gustav Axel Berg, fåtölj, "Estelle", AB G.A. Bergs, 1940-tal. | 65 000 SEK |
334 | Hans Bergström, golvlampor ett par, modell "567", Ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal. | 44 000 SEK |
335 | Axel Einar Hjorth, pall "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 46 000 SEK |
336 | Axel Einar Hjorth, pall "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 55 000 SEK |
337 | Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 165 000 SEK |
338 | Axel Einar Hjorth, stolar, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 50 000 SEK |
339 | Axel Einar Hjorth, stolar ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 70 000 SEK |
340 | Axel Einar Hjorth, spegel, "Sport", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 28 000 SEK |
341 | Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 65 000 SEK |
342 | Axel Einar Hjorth, stolar, "Utö" sex stycken, Nordiska Kompanet 1930-tal. | 60 000 SEK |
343 | Axel Einar Hjorth, stolar, "Utö", sex stycken, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 70 000 SEK |
344 | Axel Einar Hjorth, hörnskåp, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931, proveniens Brostugan, Drottningholm. | 24 000 SEK |
345 | Axel Einar Hjorth, sannolikt, bord, Nordiska Kompaniet. | 30 000 SEK |
346 | David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal. | 44 000 SEK |
347 | Bröderna Malmströms
metallvarufabrik., taklampor 1 par, Swedish Modern, Malmö 1940-tal. | 22 000 SEK |
348 | Hans Bergström, vägglampa, Ateljé Lyktan, Åhus 1940-tal. | Återrop |
349 | Swedish Modern, ett par golvlampor, up-lights, 1940-tal. | 95 000 SEK |
350 | Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg, Swedish Modern, 1940-tal. | 44 000 SEK |
351 | Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg, Swedish Modern, 1940-tal. | 44 000 SEK |
352 | Nordiska Kompaniet, soffbord, "NK Hantverk", Swedish Modern 1947. | 48 000 SEK |
353 | Otto Schulz, fåtöljer ett par, Swedish Modern, Boet Göteborg 1940-tal. | 55 000 SEK |
354 | Hans-Agne Jakobsson, taklampa, Hans Agne Jakobsson AB Markaryd, sannolikt 1960-tal. | 18 000 SEK |
355 | Josef Frank, biblioteksbord / sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 2226. | 55 000 SEK |
356 | Josef Frank, byrå, modell nr 2016, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-50-tal. | 44 000 SEK |
357 | Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn, 2018. | 80 000 SEK |
358 | Josef Frank, soffbord, modell 2168, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal. | 40 000 SEK |
359 | Josef Frank, fåtöljer, ett par, modell 2067, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-60-tal. | 16 000 SEK |
360 | Josef Frank, sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 598, 1950-60-tal. | 90 000 SEK |
361 | Josef Frank, hyllor, ett par, modell 2127, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal. | 24 000 SEK |
362 | Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn, 2014. | 100 000 SEK |
363 | Josef Frank, matbord, modell "947", Firma Svenskt Tenn, ca 1939. | 20 000 SEK |
364 | Josef Frank, stolar, åtta stycken, Firma Svenskt Tenn, modell 2025. | 36 000 SEK |
365 | Josef Frank, sideboard, modell 1148, Firma Svenskt Tenn. | 38 000 SEK |
366 | Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1074. | 16 000 SEK |
367 | Josef Frank, soffbord, modell 1074, Firma Svenskt Tenn, Stockholm. | 8 000 SEK |
368 | Josef Frank, golvlampa, modell 2326, Firma Svenskt Tenn 1930-40-tal. | 9 000 SEK |
369 | Josef Frank, sideboard, modell 821, Firma Svenskt Tenn. | 32 000 SEK |
370 | Josef Frank, sidobord, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 1053. | 24 000 SEK |
371 | Josef Frank, kandelabrar, ett par, mässing, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal, modell 2663. | 40 000 SEK |
372 | Josef Frank, biblioteksbord / sideboard, Firma Svenskt Tenn, sannolikt specialbeställt. | 20 000 SEK |
373 | stolar, sex stycken, modell 815, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1940-50-tal. | Återrop |
374 | Josef Frank, toilettebord, modell "1032", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1940-50-tal. | Återrop |
375 | tillskrivet, bord, sannolikt utfört hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal. | Återrop |
376 | Erik Bertil Karlén, fåtöljer 1 par, Firma Rumsinteriör, Stockholm 1940-tal. | 60 000 SEK |
377 | Erik Bertil Karlén, soffa, Firma Rumsinteriör, Stockholm 1940-tal. | 32 000 SEK |
378 | Bergbom & Co AB (Bergboms), "B-10", bordslampor 1 par, Malmö 1940-50-tal. | 11 000 SEK |
379 | Axel Larsson, karmstolar 1 par, "modell 244", Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1940-50-tal. | 22 000 SEK |
380 | Axel Larsson, karmstolar 1 par, "modell 244", Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1940-50-tal. | 30 000 SEK |
381 | Bertil Brisborg, vägglampetter, ett par, Nordiska Kompaniet 1940-tal. | 6 000 SEK |
382 | Göran Malmvall, sannolikt, byrå, Karl Andersson & Söner Möbelfabrik, Swedish Modern, 1900-talets mitt. | 55 000 SEK |
383 | Swedish Modern, taklampa, 1940-tal. | 38 000 SEK |
384 | Åke Wennberg, fåtölj, STC (Sveriges Tapetseraremästares Centralförening), Stockholm 1960-tal. | Återrop |
385 | Hans-Agne Jakobsson, taklampa med 12 skärmar, modell 746/12, Markaryd 1960-70-tal. | 75 000 SEK |
386 | Bertil Fridhagen, fåtölj, "Limento", modell 5-168, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1961. | 34 000 SEK |
387 | Bertil Brisborg, taklampor 2 stycken, Nordiska Kompaniet 1940-50-tal. | 75 000 SEK |
388 | Carl-Axel Acking, fåtölj "Trienna", Nordiska Kompaniet, 1960-tal. | 40 000 SEK |
389 | Hans-Agne Jakobsson, vägglampor 1 par, Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-1960-tal. | 6 000 SEK |
390 | Hans-Agne Jakobsson, vägglampor 1 par, Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-1960-tal. | 6 000 SEK |
391 | Alvar Aalto, sidobord för Pemar sanatoriet, Aug. Louhen Rautasänkytehdas ja Valimo Oy, Åbo ca 1932. | 9 000 SEK |
392 | Alvar Aalto, sidobord för Pemar sanatoriet, Aug. Louhen Rautasänkytehdas ja Valimo Oy, Åbo ca 1932. | 8 000 SEK |
393 | Alvar Aalto, sängbord, ett par, O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland ca 1932, modellen ritad till Pemar-sanatoriet. | 13 000 SEK |
394 | Alvar Aalto, karmstol "nr 42", O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas för Artek, Finland 1930-tal. | 42 000 SEK |
395 | Alvar Aalto, fåtölj, nr 31, producerad av O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland eller Aalto Design, Hedemora. | 55 000 SEK |
396 | Alvar Aalto, taklampa, modell A331, "Bikupa", Valaistustyö, Finland. | 48 000 SEK |
397 | Alvar Aalto, taklampor, ett par "Guldklocka", Valaistustyö, Finland, modell A330. | 24 000 SEK |
398 | Märta Blomstedt, fåtölj, "Aulanko", Kantosen Puutyö Oy, Finland, formgiven år 1939 för Hotell Aulanko. | 80 000 SEK |
399 | Ilmari Tapiovaara, taklampa, ""Maija the Bee", Hionteräs, Finland 1950-tal . | 20 000 SEK |
400 | Ilmari Tapiovaara, taklampa, ""Maija the Bee", Hionteräs Finland 1950-tal. | 24 000 SEK |