Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Axel Enoch Boman, vas, Reijmyre, Art Nouveau, ca 1908. | 15 000 SEK |
2 | Karl Lindeberg, vas, överfång, Kosta, Art Nouveau. | 30 000 SEK |
3 | Simon Gate, vas, hyttarbetat glas, Orrefors 1917. | Återrop |
4 | Simon Gate, skål med fat, Orrefors 1926, modell 122. | 80 000 SEK |
5 | Simon Gate, skål med fat, Orrefors 1924, modell 107, gravör Karl Müller. | 5 500 SEK |
6 | Simon Gate, skål, Orrefors 1946, modell 372. | 6 500 SEK |
7 | Simon Gate, vas, Orrefors 1947, modell G 1847, graverad av Arthur Diessner. | 16 000 SEK |
8 | Edward Hald, vas, fiskgraal, Orrefors, 1945. | 9 500 SEK |
9 | Edvin Öhrström, vas "Ariel", Orrefors 1948. | 36 000 SEK |
11 | John Selbing, skulpturer, 2 st "Klot över kon", Orrefors 1954. | 110 000 SEK |
12 | Nils Landberg, tulpanglas, Orrefors 1954. | 6 000 SEK |
13 | Nils Landberg, vas, Orrefors 1964. | 26 000 SEK |
14 | Nils Landberg, vas, "expo 129", Orrefors 1944, unikt hyttarbete. | 38 000 SEK |
15 | Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1953, nr 438. | 30 000 SEK |
16 | Vicke Lindstrand, vas, Orrefors 1931. | 8 500 SEK |
17 | Gunnar Cyrén, vas, graal, Orrefors 1987. | 3 500 SEK |
18 | Vicke Lindstrand, vas, "Det luktar fisk", Kosta 1950-tal. | 8 500 SEK |
19 | Vicke Lindstrand, vaser, 3 st, Kosta 1950-60-tal. | 18 000 SEK |
20 | Bengt Edenfalk, vas, "Thalatta", Skruf, 1960-tal. | 6 500 SEK |
21 | Edvin Öhrström, skulptur, Lindshammars glasbruk 1960-tal, ed. 2/5. | 22 000 SEK |
22 | Eva Englund, vas, "graal", Orrefors 1987. | 22 000 SEK |
23 | Bengt Lindström, vas, Kosta Boda, numrerad 9/95. | 26 000 SEK |
24 | Anne Nilsson, vas, graal, "Inka I", Orrefors 1990, ed. 20/30. | 7 500 SEK |
25 | Ulrica Hydman-Vallien, vas, graalteknik, Kosta Boda, unik. | 16 000 SEK |
26 | Ulrica Hydman-Vallien, skulptur/ vas, "Kabale", Kosta Boda, 1987, unik. | 7 000 SEK |
27 | Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, sandgjutet och slipat glas. | 35 000 SEK |
28 | Bertil Vallien, skulptur, båt, Kosta Boda. | 105 000 SEK |
29 | Bertil Vallien, skulptur, i form av båt på ställ, Kosta Boda. | 18 000 SEK |
31 | Kjell Engman, skulptur, gitarr, Kosta Boda, unik. | 28 000 SEK |
32 | Alvar Aalto, vas, "Savoy/ modell 3030", Iittala glasbruk ca 1950. | 42 000 SEK |
33 | Alvar Aalto, fat, modell 9748, Karhula Glasbruk, Finland, i produktion 1937-1949. | 55 000 SEK |
34 | Alvar Aalto, vas, modell 3031, Iittala, Finland, sannolikt 1960-70-tal. | 26 000 SEK |
35 | Timo Sarpaneva, "Hiidelhelmi" (Devil’s pearl), skål, Iittala, Finland 1956. | 5 000 SEK |
36 | Nanny Still, vas/skulptur, "Melon", Riihimäen Lasi Oy, Finland. | 22 000 SEK |
37 | Louis Comfort Tiffany, vas "Favrile", USA, Art Nouveau. | Återrop |
38 | Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | 75 000 SEK |
39 | Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike Art Nouveau. | 19 000 SEK |
40 | Emile Gallé, vas, glas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | 18 000 SEK |
41 | Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, 1900-talets början. | 7 000 SEK |
42 | Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | 6 500 SEK |
43 | Gabriel Argy-Rousseau, bordslampa, "nattlampa", pâte-de-verre, Frankrike ca 1925. | 26 000 SEK |
44 | Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | 60 000 SEK |
45 | Daum, skål, överfång, Nancy, 1900-talets början. | 4 000 SEK |
45A | Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal. | 4 000 SEK |
46 | Daum, vas, "soufflé" glas, Nancy, Frankrike. | 8 700 SEK |
47 | Daum, vas "soufflé/ mould blown, Nancy Frankrike, Art Nouveau. | 19 000 SEK |
48 | René Lalique, taklampa "Dahlias", Frankrike 1920-30-tal. | 22 000 SEK |
49 | Vittorio Zecchin, vas, glas "Soffiato", modell 1465, Venini, Murano, Italien 1920-tal. | Återrop |
50 | Tyra Lundgren, skulptur, fågel, Venini, Murano, modell 2627, Italien ca 1937-38. | 5 000 SEK |
51 | Tyra Lundgren, skål "a Bollicine", Venini, Murano, Italien ca 1940. | 6 000 SEK |
52 | Tyra Lundgren, skål, Venini, Murano, Italien efter 1938. | 3 000 SEK |
53 | Carlo Scarpa, vas "Mezza Filigrana", Venini, Murano, Italien ca 1946-48. | 26 000 SEK |
54 | Tyra Lundgren, & Paolo Venini, svala "Rondine Murrine", Venini, Murano, Italien. | 11 000 SEK |
55 | Riccardo Licata, skål, Venini, Murano, Italien, sannolikt 1950-tal, modell 3613. | 18 000 SEK |
55A | Paolo Venini, skål "Murrina", Venini, Italien 1950-tal. | 100 000 SEK |
56 | Tapio Wirkkala, vas, "Lapponi", Venini, Italien 1960-tal. | 8 500 SEK |
57 | Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien, 1960-tal. | 55 000 SEK |
58 | Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien, 1960-tal. | 26 000 SEK |
59 | Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien 1960-tal. | 30 000 SEK |
60 | Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien, 1960-tal. | 46 000 SEK |
61 | Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien, 1960-tal. | 30 000 SEK |
62 | Alessandro Pianon, fågel "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal. | 32 000 SEK |
63 | Clare Henshaw, vas "Planting a seed", Storbritannien 1999. | 6 000 SEK |
64 | Ruben Rising, vas, Rörstrand, Art Nouveau, ca 1900. | 28 000 SEK |
65 | Harald Almström, vas, Rörstrand daterad 1900, Art Nouveau. | 24 000 SEK |
66 | Gunnar G:son Wennerberg, jardinière, jugend, Gustavsberg, 1905. | 4 800 SEK |
67 | Anders & Bess Wissler, urna, ateljé Solklinten, Mariefred 1915. | 16 000 SEK |
68 | Arthur Percy, terrasskruka, Gefle porslinsfabrik, ca 1930. | 14 000 SEK |
69 | Ewald Dahlskog, vaser, 2 stycken, Bo Fajans, | 8 000 SEK |
70 | Wilhelm Kåge, vas "Argenta", Gustavsberg 1948. | 13 000 SEK |
71 | Wilhelm Kåge, vas, "Surrea", Gustavsberg 1940-tal. | 12 000 SEK |
72 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1948. | 22 000 SEK |
73 | Wilhelm Kåge, vas, "Farstagods", Gustavsbergs studio 1954. | 60 000 SEK |
74 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1957. | 38 000 SEK |
75 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio, sannolikt 1950-tal. | 9 000 SEK |
76 | Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958. | 13 000 SEK |
77 | Wilhelm Kåge, vas, Farsta, Gustavsbergs studio 1952. | 10 000 SEK |
78 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1957. | 32 000 SEK |
79 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956. | 19 000 SEK |
80 | Wilhelm Kåge, vas, Farsta, Gustavsbergs studio 1960. | 22 000 SEK |
81 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1954. | 20 000 SEK |
82 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1961. | 36 000 SEK |
83 | Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1960-67. | 34 000 SEK |
84 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1958. | 50 000 SEK |
85 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1976. | 20 000 SEK |
86 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961. | 8 500 SEK |
87 | Berndt Friberg, vaser, 2 st och skål, Gustavsbergs studio 1955, 1978 och 1979. | 14 000 SEK |
88 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1967. | 8 500 SEK |
89 | Berndt Friberg, vaser 3 st och skålar 2 st, Gustavsbergs studio, olika årtal. | 9 000 SEK |
90 | Anders Bruno Liljefors, vaser, 2 st, stengods, Gustavsbergs studio, ca 1949-50. | 9 000 SEK |
91 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1964. | 30 000 SEK |
92 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio ca 1960. | 36 000 SEK |
93 | Stig Lindberg, golvvas, Gustavsbergs studio 1967. | 16 000 SEK |
94 | Stig Lindberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1963 och 1965. | 15 000 SEK |
95 | Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsbergs studio, 1950-tal, ed. 1/40. | 46 000 SEK |
96 | Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsbergs studio, 1950-tal, ed. 22/40. | 7 500 SEK |
97 | Stig Lindberg, figur, unik variant av "Springare", Gustavsberg, sannolikt omkring år 1950. | 28 000 SEK |
98 | Lisa Larson, golvurna, chamotterat stengods, Gustavsberg studio, sannolikt 1960-tal. | 8 200 SEK |
99 | Lisa Larson, skulptur, Gustavsbergs studio 1960-tal, unik. | 18 000 SEK |
100 | Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-tal. | 24 000 SEK |