"Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien, 1960-tal.
Båtformad, ljusblå glasmassa med mörkare ränder, ögon i murrine, ben av koppar, höjd 17,5 cm, längd 21,5 cm, bredd 9,5 cm.
Några tunna repor, smärre invändig beläggning, runt huvudet invändiga tunna fibrer eller små spänningssprickor.
Modellen formgiven år 1962.