jardinière, jugend, Gustavsberg, 1905.
Flintgods, reliefdekor av kliviablommor, iriserande glasyr i orangebrunt mot grönt. Signerad Gustafsberg 1905. Höjd 26 cm, diameter 30 cm.
Smärre slitage och glasyrmistor i botten invändigt, smärre glasyrkrackelyr.