hörnskåp, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931, proveniens Brostugan, Drottningholm.
Betsad furu, hyllplan, nedre del med dörr med järnbeslag, baksidan märkt med NKs metallbricka R33846 - C2 1 31. Höjd 180 cm, total bredd ca 95 cm, sidorna till hörn ca 70 x 70 cm.
Smärre skador, dörrhaspen skadad, slitage, borrhål i bakstycket, senare lack.
Brostugan, Drottningholm, Stockholm.
Sandhamn är den första modellen Hjorth ritade i serien av Sportstugemöbler för Nordiska Kompaniet år 1929.
Brostugan uppfördes som brovaktarbostad under 1780-talet efter att Gustav III låtit uppföra den första bron mellan Kärsön och Drottningholms slott. Denna funktion hade byggnaden fram till år 1931 då den istället renoverades och byggdes om till café under ledning av arkitekt Ivar Tengbom. Under denna omdaning skedde även en nyinredning med sportstugemöbler av Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet, modell Sandhamn.
Vissa av möblerna måttanpassades efter byggnaden och är på så sätt unika objekt.