Nr. | Föremål | |
101 | Presenterfat, försilvrad mässing. Stämplat AD. Barock. | 5 000 SEK |
102 | Presenterfat, försilvrad mässing. Barock. | 5 000 SEK |
103 | Ljusstakar, ett par, av Caspar Liendenberg (verksam från 1745), Stockholm 1770, argent haché, Rokoko. | 26 000 SEK |
104 | SIGILL, sk pitschaft, för friherreliga ätten Armfelt, guld med skuren karneol, ostämplad, daterat 1791. | 60 000 SEK |
105 | PLÅTMYNT, 8 daler SM 1659 (Karl X Gustav), Avesta. | 2 000 000 SEK |
106 | Aktiebrev, Ahlingsåhs Manufaktur Werk (Manufactur-Societet), No 212, 1728, ett tryckt förordnande medföljer. | 48 000 SEK |
107 | PRESENTBAND, för Gustav III 1784, från hans italiensk-franska resa. | 210 000 SEK |
108 | Kungliga bokband, 50 volymer, drottning Hedvig Elisabet Charlotta (1759-1818). | 150 000 SEK |
109 | Per Gustaf Floding, "Gustav III” (1746-1792). Med träskuren och förgylld gustaviansk ram, krönt med riksvapnet. | 30 000 SEK |
110 | TRÄDGÅRDSURNA, J&C G Bolinder Stockholm No 8. 1800-talets andra hälft. | 51 000 SEK |
111 | TRÄDGÅRDSURNA, tillskriven Ferdinand Ring, Höganäs, 1860-tal. | 12 000 SEK |
112 | Henning Petri, presenterfat/konfektfat, silver Nyköping 1701. Barock. | 29 000 SEK |
113 | Henning Petri, presenterfat/konfekt, silver, Nyköping 1695. Barock. | 17 000 SEK |
114 | Henning Petri, konfektskål, silver, Nyköping 1699. Barock. | 15 000 SEK |
115 | Anders Wibeck, brännvinsskål, silver, Borås (verksam -1702-1727(1730)). | Återrop |
116 | Skål, omärkt, delvis förgyllt silver, sannolikt Serbien 1600-tal. | 25 000 SEK |
117 | Jobst Planckh, kalk, silver, Nürnberg 1609-1629. Renässans. | 24 000 SEK |
118 | Lars Månsson, dryckeskanna, silver, (verksam i Lidköping -1639-1662-). Barock. | 65 000 SEK |
119 | Hans Jorgensen Bull (verksam i Trondhjem 1660-1684), dryckeskanna, silver. Barock. | 105 000 SEK |
120 | Rudolf Wittkopf, filigranbägare med lock, ett par, silver, Stockholm 1698. | 1 280 000 SEK |
121 | Niclas Warneck, dryckeskanna, silver, Karlstad 1766. | 46 000 SEK |
122 | Olof Gravander, tekanna, silver, Kristinehamn 1759. Rokoko. | 26 000 SEK |
123 | Jens Kieldsen Sommerfeldt (verksam i Aalborg, född 1692, död 1772), kaffekanna, silver. Rokoko. | 26 000 SEK |
124 | Andreas Öhrman, sockerskrin, silver, Stockholm 1769. Rokoko. | 32 000 SEK |
125 | Jöns Granbom, konfektskål, silver, Stockholm 1786. Rokoko. | 60 000 SEK |
126 | Stephan Halling, kaffekanna, silver, Örebro 1784. Gustaviansk. | Återrop |
127 | Johan Abraham Hallard, kaffekanna, silver, Stockholm 1788. Gustaviansk. | Återrop |
128 | Peter Johan Zetterling, kaffekanna, silver, Linköping 1792. Gustaviansk. | 16 000 SEK |
129 | Stephan Westerstråhle, gräddkanna, silver, Stockholm 1785. Gustaviansk. | 18 000 SEK |
130 | Anders Hjulström, mjölkkanna, silver, Köping 1791. Gustaviansk. | 18 000 SEK |
131 | Johan Henrik Frodell, gräddkanna, silver, Stockholm 1797. Gustaviansk. | 17 000 SEK |
132 | Stephan Westerstråhle, gräddkanna, silver, Stockholm 1798. Gustaviansk. | 8 500 SEK |
133 | Johan Engelbrekt Malm, kaffekanna, silver, Stockholm 1828. Empire. | 4 000 SEK |
134 | Adolf Zethelius, sockerskrin, silver, Stockholm 1811. Empire. | 19 500 SEK |
135 | Johan Fredrik Masman, sockerskrin, silver, Stockholm 1814. | 10 000 SEK |
136 | Johan Wilhelm Helleday, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1710. Karolinska. | |
137 | Isak Sauer, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1755. Rokoko. | Återrop |
138 | Carl Petter Tellander, ljusstakar, ett par silver, Jönköping 1759. Senbarock/tidig rokoko. | Återrop |
139 | Mikael Nyberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1788. Gustavianska. | Återrop |
140 | Mikael Nyberg, ljusstakar, ett par silver, Stockholm 1792. | 46 000 SEK |
141 | Johan Israel Beckman, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1796. Gustavianska. | 65 000 SEK |
142 | Anders Castman dy, ljusstakar, ett par, silver, Eksjö 1798. Gustavianska. | 45 000 SEK |
143 | Pehr Zethelius, ljusstakar ett par, silver, Stockholm 1799. Sengustavianska. | 95 000 SEK |
144 | Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1799. Sengustavianska. | 100 000 SEK |
145 | Olof Löfvander, saltkar, ett par, silver, Luleå 1783. Rokoko. | Återrop |
146 | Pehr Zethelius, bordsurtout, silver, Stockholm 1808. Sengustaviansk. | 8 000 SEK |
147 | Gustaf Folcker, COASTERS, ett par lika, silver, Stockholm 1819 och 1826. | 18 000 SEK |
148 | Skål/Smörask med lock och fat, otydlig mästarstämpel, Wien 1845. Nyrokoko. | 8 600 SEK |
149 | Petter Lund, bägare, silver, Stockholm 1723. | 12 000 SEK |
150 | Aron Wangstelius, bägare, silver Torshälla 1760. | 7 000 SEK |
151 | Johan Söderdahl, bröllopsbägare, daterad 1770, silver, Söderköping 1770. | Återrop |
152 | Luktdosa, silver otydliga stämplar, Sverige 1756. Rokoko. | 3 000 SEK |
153 | Ferdinand Sehl dy, luktdosa, silver, Stockholm 1759. Rokoko. | 7 500 SEK |
154 | Ferdinand Sehl dy, luktdosa, silver, Stockholm 1771. Rokoko. | 7 500 SEK |
155 | Luktdosa, silver, ostämplad. Rokoko. | 4 000 SEK |
156 | Sked med dubbel kerubknopp, förgyllt silver, dubbelslaget bomärke, möjligen Hans Olofsson, Stockholm -1544-1581-. | 16 000 SEK |
157 | SKED med druvknopp, silver, sannolikt Helle Gullsmed, (verksam i Christiania) 1600-tal. | Återrop |
158 | Olof Löfvander d ä, sked med ringhängen, silver, Luleå 1769. | 15 000 SEK |
159 | Lars Boye, sockertång, silver, Stockholm (verksam 1762-1784(1795)). Gustaviansk. | 2 400 SEK |
160 | Erik Bratt, begravningssked, förgyllt silver, Uddevalla (verksam 1798-1816). | Återrop |
161 | Adolf Sper, skorpkorg, silver, S:t Petersburg 1835. | 18 000 SEK |
162 | Feodor Rückert, vas/pennställ, silver och cloisonnéemalj, Moskva 1899-1908. | 185 000 SEK |
163 | Fabergé, bricka/fat, verkmästare Feodor Rückert, Moskva 1908-1917. Ristat inventarienummer 36218. | 130 000 SEK |
164 | Ikon, med rizza i förgyllt silver och cloisonnéemalj, av Orest Fedorowitsch Kurljukow, Moskva 1899-1908. | 270 000 SEK |
165 | ÅKDYNA, "Urnor och blommor", broderad, ca 48 x 107 cm, Skåne 1830. Fylld. | 7 000 SEK |
166 | ÅKDYNA, flamskväv, ca 48-51,5 x 98-99 cm samt fransar, Torna eller Bara härad, Skåne sent 1700-tal. | 28 000 SEK |
167 | ÅKDYNA, "Palmetter och blommor", rölakan, ca 105 x 54,5 cm, sannolikt Färs eller Bara härad omkring 1820-1830-tal. | 6 000 SEK |
168 | ÅKDYNA, "Träd och timglas", rölakan, ca 101,5 x 50,5 cm, Skytts eller Oxie härad, Skåne omkring 1800. Monterad. | Återrop |
169 | TÄCKE, rya, Sverige eller Finland 1700-tal - omkring 1800, ca 189,5-194 x 153-154,5 cm. | 13 000 SEK |
170 | DUK, linnedamast, ca 209,5 x 116-118 cm, broderat och daterat: GGS BMB, Gyllenstiernas och Banérs alliansvapen. | 15 000 SEK |
171 | SIDENTÄCKE, matelasserat, ca 192-193 x 164-170 cm, sannolikt Sverige 1700-tal, | 5 000 SEK |
172 | VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 299,5 x 212,5 cm, signerad FOVRUIERES,
DELANRIEVE.M.R.DABUSSON, Aubusson 1600-tal. | Återrop |
173 | VÄVD TAPET, gobelängteknik, sannolikt "Godfrey of Bouillon", ca 331 x 234,5-237 cm, Flandern 1600-tal. | 22 000 SEK |
174 | VÄVD TAPET, gobelängteknik, "Verdure", ca 268-277 x 264,5-266 cm, Flandern omkring 1700. | 20 000 SEK |
175 | VÄVD TAPET, "Pastoral scen", gobelängteknik, ca 275,5-278,5 x 407 cm, Aubusson, Frankrike omkring 1700-talets mitt. | Återrop |
176 | VÄVD TAPET, FRAGMENT, gobelängteknik, ca 36,5 x 59,5 cm, sannolikt Frankrike omkring 1700. | 5 000 SEK |
177 | MATTA, antik Agra, Indien, ca 526,5 x 440-443 cm. | Återrop |
178 | GALLERIMATTA, antik Anatolisk, ca 425 x 101-107 cm (samt en kortsida med ca 2,5 cm ljusgrön slätväv). | 10 000 SEK |
179 | MATTA, Antik Ersari, ca 235,5 x 197 cm. (samt kortsidorna med 4-14,5 cm slätväv). | 20 000 SEK |
180 | MATTA, semiantik silke Ghom, ca 269,5 x 179,5-182 cm (samt kortsidorna med 1 och 2 cm slätväv). | Återrop |
181 | MATTA, Old silke Ghom, signerad Moghadam, ca 309,5 x 190,5 - 193 cm. | 45 000 SEK |
182 | MATTA, antik Heris, ca 479-491 x 310-327 cm. | Återrop |
183 | MATTA, semiantik Heris, ca 346,5 - 354 x 265,5 cm. | 26 000 SEK |
184 | MATTA, semiantik Heris, ca 362-373 x 267-274 cm. | 26 000 SEK |
185 | MOGUL MATTA, antik Indisk, 1600-talets andra hälft, ca 191-198,5 x 126,5-127,5 cm. | 85 000 SEK |
186 | MOGULMATTA/"INDO-PERSISK", FRAGMENT, ca 175 x 60,5 cm, sannolikt 1600-tal. Inramat. | Återrop |
187 | MOGUL SILKESSAMMET, Indien, sannolikt 1700-talets andra hälft, ca 227 x 146,5 cm. | 65 000 SEK |
188 | MATTA, semiantik Isfahan, Seirafian, ca 169 x 108 cm (samt ett slätvävt parti på båda kortsidorna). | Återrop |
189 | MATTA, semiantik Isfahan, ca 213,5 x 143,5-146,5 cm. | 7 500 SEK |
190 | MATTA, antik Kaukasisk bönematta, Tsarryssland, ca 144-151 x 103-106 cm. | 26 000 SEK |
191 | MATTA, semiantik silke Keshan relief (souf), ca 300 x 199,5 cm. | 40 000 SEK |
192 | MATTA, semiantik silke Keshan, ca 201,5 x 122-130 cm. | 19 000 SEK |
193 | MATTA, Semiantik silke Keshan, ca 200 x 129 cm. | 26 000 SEK |
194 | MATTA, semiantik Keshan figural, s.k. Motachem, ca 205,5 x 140,5 cm. | 90 000 SEK |
195 | MATTA, semiantik Keshan sk Dabir, ca 152 x 104 cm. | 4 000 SEK |
196 | MEDITATIONSMATTA, semiantik Kinesisk, möjligen Ningxia, ca 209,5 x 71,5 cm. | Återrop |
197 | PELARMATTA, old Kinesisk, möjligen Ningxia, ca 236,5-237 x 76,5 cm (samt kortsidorna med ca 1 cm slätväv). | 17 000 SEK |
198 | CHUVAL, antik Kirgiz/Turkmen, ca 115,5 x 209-211 cm (samt kortsidorna med ca 0,5-1 cm slätväv). | 18 000 SEK |
199 | MATTA, semiantik Kirman figural, ca 248,5-250 x 155 cm. | 14 000 SEK |
200 | MATTA, semiantik Kirman, ca 360 x 284 cm. | 36 000 SEK |