Mörkblå botten med polykrom stiliserad medaljong samt stora blom-, palmett- och bladmönster. Terrakottamelerad huvudbård med stora palmett- och blomrankor.
Abrasher. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, påmålningar, smärre lagningar och iknytningar, smärre malskador. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med smärre skador och saknar några knutrader.