120
1219184

Rudolf Wittkopf, filigranbägare med lock, ett par, silver, Stockholm 1698.

Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
71 000 - 88 700 EUR
74 100 - 92 600 USD
Klubbat pris
1 280 000 SEK

Delvis förgyllda. Koniska, på tre kulfötter, runt liv och lock mantel av filigran. Kremls stämpel samt inventarienummer 1562 och 1563. Höjd 26 cm, vikt 1.028 och 1.029 gram.

Proveniens

Gåva från Karl XII till Peter den store 1699; Kremls stämpel samt inv.nr (Opis 1562-1563); sålda av Sovjetiska staten gnm Bukowskis konsthandel 1931; Bukowskis auktion 510, kat.nr 830, 1998.

Svenskt Silver 1680-1800, Stockholm 1934, kat.nr 28;

Silverskatter från svensk stormaktstid, Nationalmuseeum / Stiftelsen Läckö Slott och Statens fastighetsverk, Halmstad 2002; sid 108, kat.nr 20-21.

Silver, Makt och prakt i barockens Sverige, Nationalmuseeum m.fl, Stockholm 2003; sid. 165-166.

Orjol i Lev, Stockholm 2001; sid 149.

Susann Silfverstolpe m.fl, Stockholm 2014; Silvergåvor från Sveriges regenter till Rysslands tsarer under 1600-talet, sid. 79-85, sid. 378-379, katalog nr 183-184.
Martin 1899, s. 33, fig. 50.

Sexton filigranbägare, av olika storlekar, ingick i den gåva som sändes till Moskva 1699. Dessvärre finns inte någon av de större bägarna längre kvar i Kreml, endast ett par små bägare samt ett par toilettedosor med filigrandekor finns kvar. Vi vet detta då man har återfunnit en förteckning, i de ryska statsarkiven, som visar att flertalet bägare från den svenska gåvan flyttades, på order av Alexander Mensjikov, till Preobrazjenskojepalatset, endast en och en halv månad efter audiensen. 1721 firade man segern över svenskarna på Preobrazjenskoje, då uppstod en brand som förstörde hela palatset och med all sannolikhet även silvret som förvarades där.