Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Stig Lindberg, relief, förgyllt järn, Sverige 1960-tal. | 18 000 SEK |
2 | Stig Lindberg, relief, förgyllt järn, Sverige 1960-tal. | 24 000 SEK |
3 | Greta Magnusson Grossman, golvlampa "G-33" (Grasshopper), Bergboms, 1950-tal. | Återrop |
3A | Greta Magnusson Grossman, golvarmatur, "G-33" (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal. | 30 000 SEK |
4 | John Kandell, bord, "Parallell", Haglund & Söner AB, Falköping ca 1968. | 8 000 SEK |
5 | Hans-Agne Jakobsson, golvlampor, ett par, Markaryd 1960-70-tal. | 14 000 SEK |
6 | Arne Norell, fåtölj, "Ari", Norell Möbel AB, sannolikt 1960-70-tal. | 26 000 SEK |
8 | Jonas Bohlin, "Concrete", karmstol, Källemo, Värnamo 1981. | 125 000 SEK |
9 | Jonas Bohlin, stol "Sto", Stockholm 1990. | 18 000 SEK |
10 | Jonas Bohlin, skåp "Slottsbacken", Källemo ca 1987. | 110 000 SEK |
11 | Mats Theselius, "Aluminiumfåtölj", näver, Källemo, Värnamo 1990. | 60 000 SEK |
12 | Mats Theselius, fåtölj, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo ca 1991. | 60 000 SEK |
13 | Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo efter 2002. | 85 000 SEK |
14 | Mats Theselius, unik fåtölj, "Rolands Hörna", Theselius.com 2009-2011. | 75 000 SEK |
15 | Mats Theselius, fåtölj, "Inox", Källemo, Värnamo efter 2015, nr 33/199. | 34 000 SEK |
16 | Eva Hild, skulptur "Uppbrott/ Breaking up-series", Sverige 2002, unik. | Återrop |
17 | ALVAR AALTO, taklampa "Rova", modell A 334, Valaistustyö, Finland 1950-tal. | Återrop |
18 | Paavo Tynell, bordslampa, Taito Oy, Finland, 1900-talets mitt, modell 9224. | 60 000 SEK |
19 | ADOLF RELLING & SIGURD RESELL, karmstolar, ett par "56/2 Bambi-serien", Rastad & Relling, Norge 1950-60-tal. | 49 000 SEK |
20 | Aldo Tura, serveringsvagn, Italien, 1950-60-tal. | 22 000 SEK |
21 | ITALIENSK FORMGIVARE, väggspegel, 1950-60-tal. | 15 000 SEK |
22 | Alessandro Mendini, fåtölj "Proust-Geometrica", edition Cappellini, Italien. | 42 000 SEK |
23 | NANNA & JØRGEN DITZEL, soffa och fåtölj, Søren Willadsen, Danmark, 1950-tal. | Återrop |
24 | Hans J. Wegner, matbord med klaffar, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal. | 36 000 SEK |
25 | Hans J. Wegner, stolar, 4 st "JH 701", Johannes Hansen, Danmark. | 34 000 SEK |
26 | Hans J. Wegner, fåtölj "Bamse/ Papa Bear", AP-stolen, 1950-60-tal. | 40 000 SEK |
27 | Hans J. Wegner, fåtölj "Bamse/ Papa Bear", AP-stolen, 1950-60-tal. | 42 000 SEK |
28 | Hans J. Wegner, bord, "AT-305", Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal. | 20 000 SEK |
29 | Arne Jacobsen, skrivbordsstol, modell "3113", Fritz Hansen, Danmark 1950-tal. | 11 000 SEK |
30 | Arne Jacobsen, fåtölj, "Giraffen", Fritz Hansen, Danmark 1958. | Återrop |
31 | Børge Mogensen, bänk, Fredericia Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal, modell 5272. | 26 000 SEK |
32 | Børge Mogensen, bänk, Fredericia Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal modell 5272. | 28 000 SEK |
33 | Hans J. Wegner, ett par "Folding chairs," modell 512, Johannes Hansen, Danmark 1950-tal. | 65 000 SEK |
33A | Hans J. Wegner, fåtölj, "CH-27", Carl Hansen & Son, Danmark. | 24 000 SEK |
34 | Hans J. Wegner, "Jakkens Hvile"/"Bachelor's chair", Johannes Hansen, Danmark ca 1959. | 70 000 SEK |
35 | Hans J. Wegner, fåtölj, "Bamse/Papa bear", AP-Stolen, Danmark, 1960-tal. | 55 000 SEK |
36 | Hans J. Wegner, ett par "Folding chairs," modell 512, Johannes Hansen, Danmark 1950-tal. | 65 000 SEK |
37 | Bernt Petersen, taburetter, 2 st, Wørts Møbelsnedkeri, Danmark ca 1960. | 36 000 SEK |
38 | Hans J. Wegner, "GE2 - Hammock Chair", Getama, Danmark, efter 1967. | 34 000 SEK |
39 | Poul Kjaerholm, matbord "PK-54", E Kold Christensen, Danmark. | 65 000 SEK |
40 | Poul Kjaerholm, stolar, 4 st "PK-9", E Kold Christensen, Danmark, 1960-tal. | 64 000 SEK |
41 | Poul Kjaerholm, bord, "PK-51", E Kold Christensen, Danmark. | 13 000 SEK |
42 | Hans J. Wegner, "Flag Halyard/Snørestolen", fåtölj, för Getama, Danmark. | 170 000 SEK |
43 | Poul Kjaerholm, soffa 'PK-31-3', E Kold Christensen, Danmark 1960-tal. | 55 000 SEK |
44 | Poul Kjaerholm, soffa 'PK-31-3', E Kold Christensen, Danmark 1960-tal. | 55 000 SEK |
45 | Poul Kjaerholm, fåtöljer, ett par "PK-22", E Kold Christensen, Danmark. | 28 000 SEK |
46 | Ib Kofod-Larsen, fåtöljer, ett par "Sälen" Olof Persson Fåtöljindustri, Jönköping 1950-60-tal. | 80 000 SEK |
47 | Poul Kjaerholm, soffbord "PK-61", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal. | 18 000 SEK |
48 | Ib Kofod-Larsen, fåtölj, "Sälen", Olof Persson Möbler, Jönköping 1950-60-tal. | 40 000 SEK |
49 | Mogens Koch, fällstolar, 6 st "MK16" med ställ för förvaring, Rud Rasmussen, Danmark. | 38 000 SEK |
50 | Marie-Louise Ekman, "En skuggdam som ritar en dam och en herre". | 36 000 SEK |
51 | Donald Baechler, "Boy Painting". | 150 000 SEK |
52 | Martin Wickström, "Blue Moon". | Återrop |
53 | Peter Frie, Utan titel. | 95 000 SEK |
54 | Carl Fredrik Reuterswärd, "Non-Violence". | 51 000 SEK |
55 | Jacob Dahlgren, "Peinture abstraite (medium) numéro soixante-sept". | 10 000 SEK |
56 | Patrik Andiné, "Upplösning". | Återrop |
57 | LARS LERIN, Akvarell på papper, signerad Lars Lerin. Motiv från Alvor, Algarve maj 1992. | Återrop |
58 | Amy Bennett, "On All Fours". | Återrop |
59 | Peter Frie, Utan titel. | 140 000 SEK |
60 | Ernst Billgren, "Vittnet". | 120 000 SEK |
61 | Marie-Louise Ekman, "Uccello malato con becco verde". | 18 000 SEK |
62 | Linn Fernström, "Eternity - Evigheten". | 330 000 SEK |
63 | Ulf Rollof, "RGB". | 100 000 SEK |
64 | Håkan Rehnberg, "Untitled". | 80 000 SEK |
65 | Jonathan Lasker, Utan titel. | 75 000 SEK |
66 | DOUG ASHFORD, Signerad, numrerad 5 av 6 a tergo. Unik. | Återrop |
67 | Alfred Boman, Utan titel. | 60 000 SEK |
68 | Lena Cronqvist, "Självporträtt i rosa". | 185 000 SEK |
69 | Klara Kristalova, "Stiff". | Återrop |
70 | Carl Hammoud, "Land". | Återrop |
71 | Lotta Hannerz, "Sentence". | 32 000 SEK |
72 | Karin Broos, "Inför festen". | 180 000 SEK |
73 | Cecilia Edefalk, "Näsa". | 50 000 SEK |
74 | Ernst Billgren, "Tre rävar". | 130 000 SEK |
75 | Lars Lerin, "Lofoten". | 200 000 SEK |
76 | Jan Håfström, ’’Den Övre Stationen/The Inner Station’’. | 80 000 SEK |
77 | META ISÆUS-BERLIN, olja på duk, signerad Meta Isæus-Berlin och daterad 2007 a tergo. | Återrop |
78 | Håkan Rehnberg, Utan titel. | 25 000 SEK |
79 | Truls Melin, "Skepp". | 12 000 SEK |
80 | Karin Mamma Andersson, "Childhood". | Återrop |
81 | Ola Billgren, "Statyett och blommor". | 185 000 SEK |
82 | Matthias van Arkel, Utan titel. | Återrop |
83 | Ulf Rollof, "Rött Troll". | Återrop |
84 | Ulf Rollof, "Multipel konflikt". | Återrop |
85 | Martin Wickström, "Fairyland IV". | 27 000 SEK |
86 | Ernst Billgren, "Hållbart hem". | 50 000 SEK |
87 | Martin Wickström, "Goodbye". | 75 000 SEK |
88 | Clay Ketter, "Carlo Rossi". | 55 000 SEK |
89 | Peter Frie, "Landskap". | 100 000 SEK |
90 | Patrik Andiné, "Han blev lite sen". | 40 000 SEK |
91 | Ernst Billgren, "Bjärv". | Återrop |
92 | Bjarne Melgaard, "Untitled". | 170 000 SEK |
93 | BJARNE MELGAARD, signerad Bjarne Melgaard och daterad 2015 a tergo. Akryl på duk. | Återrop |
94 | Nathalie Djurberg, "Camels Drink Water". | 110 000 SEK |
95 | Mats Gustafson, "Jacobs stege". | 10 000 SEK |
96 | Ulrik Samuelson, Utan titel. | 50 000 SEK |
97 | BARBRO BÄCKSTRÖM, skulptur av järnduk. | Återrop |
98 | Gittan Jönsson, "Ska man ta P-piller eller bli med barn". | 65 000 SEK |
99 | Marie-Louise Ekman, "Picture on a wall with light". | 26 000 SEK |