Nr. | Föremål | Klubbat pris |
103 | Sigurd Persson, kaffekanna, Stockholm 1958, sterling, smed Karl Ivan Karlsson. | 70 000 SEK |
104 | Sigurd Persson, kaffeservis, 3 delar, sterling silver, Stockholm 1949-50 (kaffekannan), smed Olle Kvist. | Återrop |
105 | Bengt Liljedahl, bricka, Stockholm 1975, sterling. | 20 000 SEK |
106 | Kristian Nilsson, collier, Stockholm 1983. 18k rödguld, ca 0.20 ct. | 18 000 SEK |
107 | Karl-Heinz Sauer, tekanna, Västerås 1986. | 16 000 SEK |
108 | Bo Klevert, ljusstakar, ett par, Stockholm 2005, sterling. | 7 500 SEK |
109 | Ferdinand Boberg, 6 st stolar, jugend, Sverige ca 1900. | 8 000 SEK |
110 | JUGEND, spegel med konsolbord. | 15 000 SEK |
111 | Knut Fjaestad, bord, Sverige, jugend ca 1900. | 250 000 SEK |
112 | Ferdinand Preiss, skulptur "The Torch Dancer", Frankrike ca 1925. | 90 000 SEK |
113 | Elsa Tennhardt, ljusstakar, ett par, E & J Bass Company, New York ca 1928, nysilver. | Återrop |
114 | Carl Hörvik, "Blomster", Näfveqvarns Bruk, Sverige tidigt 1920-tal. | 210 000 SEK |
115 | Carl Hörvik, "Blomster", Näfveqvarns Bruk, Sverige tidigt 1920-tal. | 240 000 SEK |
116 | Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk. | 46 000 SEK |
117 | Anna Petrus, blomlåda "Nr 2", Näfveqvarns Bruk. | 24 000 SEK |
118 | Folke Bensow, "Taburett Nr 1", Näfveqvarns Bruk, ca 1925. | 105 000 SEK |
119 | Ture Ryberg, rabattomfång, gjutjärn, "Jon", Näfveqvarns bruk. | 20 000 SEK |
120 | Folke Bensow, "Taburett No: 2", två stycken, Näfveqvarns bruk, formgiven ca 1925. | Återrop |
121 | HELGE WERNER, tillskriven, golvlampa, Swedish Grace, 1920-tal. | 9 000 SEK |
122 | Carl Malmsten, bord, Nordiska Kompaniet för Grand Hotel, Stockholm ca 1925. | 65 000 SEK |
123 | SWEDISH GRACE, spegel, tenn, signerad Hj Bergman. | 11 000 SEK |
124 | SWEDISH GRACE, spegel, Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm 1920-30-tal. | 19 000 SEK |
125 | Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 38 000 SEK |
126 | Axel Einar Hjorth, skrivbord, sannolikt modell "Sport", Nordiska Kompaniet, ca 1933. | 75 000 SEK |
127 | Axel Einar Hjorth, stolar, ett par "Wärmdö", Nordiska Kompaniet, ca 1935. | 22 000 SEK |
128 | Axel Einar Hjorth, spegel, sannolikt modell "Sport" och bord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 38 000 SEK |
129 | Axel Einar Hjorth, tillskriven, byrå, troligen "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 38 000 SEK |
130 | Axel Einar Hjorth, tillskriven, byrå, troligen "Sport", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 48 000 SEK |
131 | Axel Einar Hjorth, stolar, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 32 000 SEK |
132 | Axel Einar Hjorth, bokhylla "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 42 000 SEK |
133 | Axel Einar Hjorth, skåp "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 85 000 SEK |
134 | Axel Einar Hjorth, tillskriven, taburett, furu, Nordiska Kompaniet, sannolikt 1930-tal. | 65 000 SEK |
135 | Axel Einar Hjorth, bord "Mora", Nordiska Kompaniet 1930, beställare Stockholmsutställningen 1930. | 320 000 SEK |
136 | Anna Petrus, skulptur, lejon, tenn, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1972. | 17 000 SEK |
137 | ESTRID ERICSON, peruansk brännvinsfisk, Firma Svenskt Tenn 1920-tal. | 18 000 SEK |
138 | Anna Petrus, spegel, tenn, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929, variant av modell 322. | 340 000 SEK |
139 | ALVAR ANDERSSON, Hyresgästernas Möbelaffär sannolikt, bord, Stockholm 1930. | 50 000 SEK |
140 | Hjalmar Jackson, skrivbord/biblioteksbord, Stockholm ca 1934. | 700 000 SEK |
141 | Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1940-50-tal. | 48 000 SEK |
142 | Josef Frank, skåp, tapetserat med Sydenham Edwards handkolorerade botaniska gravyrer, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal. | 400 000 SEK |
143 | Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 965. | 15 000 SEK |
144 | Josef Frank, skrivbord, "Schatullskrivbordet", Firma Svenskt Tenn, före 1985, modell 1022. | 28 000 SEK |
145 | Josef Frank, sideboard, Firma Svenskt Tenn, före 1985. | 50 000 SEK |
146 | Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 947. | 105 000 SEK |
147 | Josef Frank, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 1165. | 42 000 SEK |
148 | Josef Frank, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 1165. | 40 000 SEK |
149 | Josef Frank, "Nationalmuseiskåpet", Firma Svenskt Tenn, modell 881, 1960-70-tal. | 115 000 SEK |
150 | Carl Malmsten, bord, Åtvidabergs Industrier, ca 1934. | 42 000 SEK |
151 | OSCAR NILSSON, tillskrivet, skåp, Sverige 1940-tal. | 85 000 SEK |
152 | David Rosén, satsbord, 3 delar, "571-005", Futura-serien, AB Nordiska Kompaniet, lanserat 1953. | 32 000 SEK |
153 | Carl Malmsten, soffgrupp "Samspel" av fyra fåtöljer, AB Record, Bollnäs, 1950-tal. | 36 000 SEK |
154 | Harald Notini, takarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, sannolikt 1940-tal. | Återrop |
156 | Greta Magnusson Grossman, golvlampa "G-33", (Grasshopper), Bergboms, 1950-tal. | 44 000 SEK |
157 | Kerstin Hörlin-Holmquist, Canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal. | 60 000 SEK |
158 | Kerstin Hörlin-Holmquist, fåtölj, "Stora Eva", ur Paradiset, Triva-serien, Nordiska Kompaniets verkstäder i Nyköping 1950/60-tal. | 18 000 SEK |
159 | Erik Chambert, stolar, 6 st "Poem", Chamberts Möbelfabrik, Norrköping 1950-tal. | 36 000 SEK |
160 | Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, mässing, Markaryd 1960-70-tal, modell T 363/12. | 26 000 SEK |
160A | Hans-Agne Jakobsson, vägglampor, ett par, "Estrella V-258", Markaryd, sannolikt 1960-tal. | 15 000 SEK |
161 | Stig Lindberg, skulptur "Månfisken", patinerad brons, Skandia Present 1970-tal, no 208. | 14 000 SEK |
162 | Jonas Rooth, ljuskrona, glas, Kivik 1999. | 20 000 SEK |
163 | Alvar Aalto, fåtöljer ett par, modell 400, sannolikt Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland, 1930-40-tal. | 55 000 SEK |
164 | Alvar Aalto, golvlampa, modell "A 811", Valaistustyö, Finland 1950-60-tal. | 75 000 SEK |
165 | Alvar Aalto, bordslampa, Valaistustyö, Finland 1950-tal, modell A 704. | 70 000 SEK |
166 | Børge Mogensen, fåtöljer, ett par, "Spanska Stolen", Fredericia Stolefabrik, Danmark. | 40 000 SEK |
167 | Børge Mogensen, bänk, Fredericia Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal modell 5272. | 40 000 SEK |
168 | Børge Mogensen, bänk, Fredericia Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal, modell 5272. | 38 000 SEK |
169 | Hans J. Wegner, "Kohornsstolen/ Cowhorn chair", sex stycken, "JH-505", Johannes Hansen, Danmark 1950-60. | 560 000 SEK |
170 | Hans J. Wegner, "Kohornsstolen/ Cowhorn chair", två stycken, "JH-505", Johannes Hansen, Danmark 1950-60. | 105 000 SEK |
171 | Hans J. Wegner, matbord med klaffar, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal. | 35 000 SEK |
172 | Hans J. Wegner, fåtölj "Bamse/ Papa Bear", AP-stolen, 1950-60-tal. | 61 000 SEK |
173 | Hans J. Wegner, "Påfågelstolen/ Peacock chair", Johannes Hansen, Danmark, 1950-tal. | 40 000 SEK |
174 | Hans J. Wegner, ett par "Folding chairs," modell 512, Johannes Hansen, Danmark 1950-tal. | 75 000 SEK |
175 | Hans J. Wegner, skrivbord, teak och ek med stålstag, "JH 571", Johannes Hansen, Danmark 1950-60-tal. | 240 000 SEK |
176 | Hans J. Wegner, "Bachelor's chair/ "Jakkens Hvile", Johannes Hansen, Danmark ca 1959. | 85 000 SEK |
177 | TORSTEN JOHANSSON, bänk med fåtölj- och bordsmodul, A.J Iversen, Danmark 1953. | 20 000 SEK |
178 | Finn Juhl, stolar, 6 st "Egyptian Chairs", Niels Vodder, Danmark, 1950-60-tal. | 500 000 SEK |
179 | Finn Juhl, matbord "Judas", Niels Vodder, Danmark, 1960-tal. | 300 000 SEK |
180 | Ib Kofod-Larsen, sideboard, palisander, Seffle Möbelfabrik, 1960-tal. | 75 000 SEK |
181 | JØRGEN HØVELSKOV, stol "Harpan", Christensen & Larsen, Danmark efter 1968. | 19 000 SEK |
182 | JØRGEN HØVELSKOV, stol "Harpan", Christensen & Larsen, Danmark efter 1968. | 17 000 SEK |
183 | Jacob Kjaer, karmstol, modell "B 47", Danmark 1954. | 34 000 SEK |
184 | Jacob Kjaer, skrivbord, Jacob Kjaer Møbelhaandvaerk, Köpenhamn, Danmark ca 1960. | 40 000 SEK |
185 | Jacob Kjaer, karmstol, Jacob Kjaer Møbelhaandvaerk, Köpenhamn, Danmark ca 1960. | 10 000 SEK |
186 | Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen, fåtöljer, ett par, "Boomerang FD-134", France & Daverkosen, Danmark 1950-tal. | 26 000 SEK |
187 | Poul Kjaerholm, soffa, 'PK-31-3', E Kold Christensen, Danmark 1960-tal. | 85 000 SEK |
188 | Poul Kjaerholm, fåtöljer, ett par "PK-31", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal. | 46 000 SEK |
189 | Poul Kjaerholm, bord, "PK-59", E Kold Christensen, Danmark. | 16 000 SEK |
190 | Carlo Scarpa, ljuskrona "Polyhedron", Venini, Italien 1960-tal. | 75 000 SEK |
191 | ITALIENSK FORMGIVARE, spegel, 1900-talets mitt. | 13 000 SEK |
192 | PAOLO VENINI, "Palotta", taklampa, Venini, Italien 1970-tal. | Återrop |
193 | Eero Saarinen, fåtölj "Womb Chair" med fotpall, Knoll International, USA. | 30 000 SEK |
194 | Charles & Ray Eames, fåtölj med ottoman "Lounge chair", Herman Miller, USA. | 48 000 SEK |
195 | BOK, KATALOGER, 4 ST. OCH BROSCHYRER, 2 ST. om Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad. | 2 400 SEK |
196 | Märta Måås-Fjetterström, DRAPERIER, 1 par, "Rågen", inplock på linnebotten, ca 213 x 127,5 respektive 212,5 x 126,5 cm, båda signerade AB MMF. | 25 000 SEK |
197 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Hästhagen", flossa, ca 350,5 x 225,5 cm, signerad AB MMF. | 60 000 SEK |
198 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ståndaren", flossa, ca 293 x 187 cm, signerad MMF. | 50 000 SEK |
199 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Il Greco", flossa, ca 246 x 172 cm, signerad AB MMF. | 70 000 SEK |
200 | Barbro Nilsson, MATTA, "Smultronstråna", flossa, ca 228 x 165,5 cm, signerad AB MMF BN. | 59 000 SEK |
201 | Barbro Nilsson, MATTA, "Nellicka", flossa, ca 228 x 158,5 cm, signerad AB MMF BN. | 26 000 SEK |
202 | Barbro Nilsson, MATTA, "Gröningen", flossa, ca 285,5 x 217 cm, signerad AB MMF BN. | 120 000 SEK |