MATTA, "Nellicka", flossa, ca 228 x 158,5 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1950. Ovanlig.
Något slitage och smutsig, fläckar, fällningar. En långsida med trampveck, den andra långsidan och kortsidorna samt signaturerna skadade.
Jämför FORM Svenska Slöjdföreningens Tidskrift 9/10 1951, Röda salongen på hotell Malmen i Stockholm, plansch sid 183.