karmstol, modell "B 47", Danmark 1954.
Mahogny och svart läder, etikettmärkt.
Smärre slitage, klädseln med skador.
Grete Jalk (red), "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar,- Københavns Snedkerlaugs Møbeludstillinger 1927-1966", 1947-56, Danmark 1987, modellen avbildad från utställningen år 1953, sid 253.