Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1183 | KONSOLBORD, av Adam Flodin (förgyllare i Stockholm 1758-1774). Rokoko. | 55 000 SEK |
1184 | KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 50 000 SEK |
1185 | KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 24 000 SEK |
1186 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art, 1700-talets slut. | 80 000 SEK |
1187 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 55 000 SEK |
1188 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 50 000 SEK |
1189 | KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början. | 17 000 SEK |
1190 | GUERIDONER, ett par, senbarock, omkring år 1700. | Återrop |
1191 | SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 60 000 SEK |
1192 | SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete 1780-tal. | 24 000 SEK |
1193 | SOFFA, av Carl Johan Wadström (mästare i Stockholm 1788-1816). Gustaviansk. | Återrop |
1194 | BERGERE, av Carl Fredrik Flodin (stolmakare i Stockholm 1776-92). Gustaviansk. | 60 000 SEK |
1195 | BERGERE, av Henri Jacob (mästare i Paris 1779-1824). Directoire. | 16 000 SEK |
1196 | KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko. | 46 000 SEK |
1197 | KARMSTOL, av Fredrik Ahlström. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 38 000 SEK |
1198 | KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
1199 | KARMSTOLAR, tre stycken, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812). Gustavianska. | 30 000 SEK |
1200 | KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
1201 | KARMSTOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska. | 19 000 SEK |
1202 | Melchior Lundberg d.ä., KARMSTOLAR, ett par, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska. | 24 000 SEK |
1203 | KARMSTOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), gustavianska. | Återrop |
1204 | KARMSTOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Sengustavianska. | 36 000 SEK |
1205 | KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 44 000 SEK |
1206 | STOLAR, fyra stycken, Régence, 1700-talets första hälft. | Återrop |
1207 | STOLAR, sex stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 20 000 SEK |
1208 | STOLAR, tio stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska. | 95 000 SEK |
1209 | STOLAR, 12 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 125 000 SEK |
1210 | STOLAR, 12 stycken, av Erik Holm (mästare i Stockholm 1774-1814). Gustavianska. | 65 000 SEK |
1211 | STOLAR, tio stycken, gustavianska, 1700-talets slut. | 61 000 SEK |
1212 | STOLAR, sex stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
1213 | STOLAR, sex stycken, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska. | 26 000 SEK |
1214 | STOLAR, ett par, stockholmsarbeten 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 19 000 SEK |
1215 | TABURETTER, fyra stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 26 000 SEK |
1216 | Ephraim Ståhl, TABURETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Gustavianska. | 17 000 SEK |
1217 | TABURETTER, ett par, av Joseph Ruste (mästare i Stockholm 1772-1792). Gustavianska. | 15 000 SEK |
1218 | TABURETTER, ett par, av Melchior Lundberg, (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska. | 15 000 SEK |
1219 | BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800. | 16 000 SEK |
1220 | BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800. | Återrop |
1221 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 220 000 SEK |
1222 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 15 000 SEK |
1223 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 14 000 SEK |
1224 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 24 000 SEK |
1225 | SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
1226 | Gustaviansk, SPEGEL, tillskriven Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm. Sengustaviansk. | 70 000 SEK |
1227 | SPEGEL, troligen av Johan Åkerblad, 1777. Gustaviansk. | 48 000 SEK |
1228 | SPEGEL. Pehr Ljungs art (Pehr Ljung, 1743-1819, bildhuggare i Stockholm). Sengustaviansk, omkring år 1800. | 10 000 SEK |
1229 | SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
1229A | SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
1230 | SPEGEL. Barock, omkring år 1700. | 25 000 SEK |
1231 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, Sverige, omkring år 1700. Barock i Burchardt Prechts art. | 16 000 SEK |
1232 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Johan Åkerblad. Rokoko. | 52 000 SEK |
1233 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustavianska. | 135 000 SEK |
1234 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, tillskrivna Johan Martin Berg (spegelfabrikör i Göteborg 1803-37). Empire. | Återrop |
1235 | APPLIQUER, för två ljus, ett par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV. | 50 000 SEK |
1236 | APPLIQUER, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 60 000 SEK |
1237 | APPLIQUER för två ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 15 000 SEK |
1238 | APPLIQUER, för två ljus, fyra stycken, av Victor Paillard (1805-1886). Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft. | 75 000 SEK |
1239 | VÄGGLYSTRAR, för tre ljus, ett par, gustavianska, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
1240 | LJUSKRONA, för sex ljus, gustaviansk, 1700-talets slut. | 240 000 SEK |
1241 | LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800. | 34 000 SEK |
1241A | LJUSKRONA, för sex ljus. Tyskland, omkring år 1800. | Återrop |
1242 | LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, 1800-talets början. | Återrop |
1242A | LJUSKRONA, för 16 ljus, Tyskland, 1800-talets första hälft, Karl Friedrich Schinkels art. | 32 000 SEK |
1243 | LJUSKRONA, för åtta ljus, Tyskland, 1800-talets första hält. Karl Friedrich Schinkels art. | 30 000 SEK |
1244 | LJUSKRONA, för sex ljus, Tyskland, 1800-talets första hälft, Karl Friedrich Schinkels art. | 40 000 SEK |
1245 | AMPEL, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början. | 12 000 SEK |
1246 | AMPEL, för åtta ljus, Empire, 1800-talets början. | 80 000 SEK |
1247 | AMPEL, för sex ljus, Ryssland, 1820/30-tal, Empire. | Återrop |
1248 | LYKTA, för tre ljus, gustaviansk, 1700-talets slut. | 60 000 SEK |
1248A | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Stockholmsarbeten, 1800-talets början. Empire. | 75 000 SEK |
1249 | KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 38 000 SEK |
1250 | KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 17 000 SEK |
1251 | KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, Frankrike, 1800-tal. | 24 000 SEK |
1252 | KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, Frankrike, 1800-tal. Empire. | 26 000 SEK |
1253 | KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, Frankrike, 1830/40-tal. Senempire. | 24 000 SEK |
1254 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par, Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil. | 14 000 SEK |
1255 | LJUSSTAKAR, ett par, Louis XV, 1700-tal, efter modell av Juste-Aurèle Meissonnier (1695-1750). | 100 000 SEK |
1256 | LJUSSTAKAR, ett par, Anders Christian Levon, Åbo 1799. | 29 800 SEK |
1257 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 18 000 SEK |
1258 | LJUSSTAKAR, ett par, signerade "GF", Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 26 000 SEK |
1259 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | Återrop |
1260 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | Återrop |
1261 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | Återrop |
1262 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt. | 16 000 SEK |
1263 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | Återrop |
1264 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 17 000 SEK |
1265 | CASSOLETTER, för ett ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets mitt, Louis XVI-stil. | 15 000 SEK |
1266 | LAMPFÖTTER, ett par, Frankrike, 1800-tal. | 15 000 SEK |
1267 | BORDSLAMPOR/LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 15 000 SEK |
1268 | LJUSSTAKAR, ett par, flamländska eller italienska, 1600-tal, Barock. | Återrop |
1269 | LJUSSTAKAR, ett par, av Lars Lundwall 1762, mästare i Jönköping (1761-80/82), Rokoko. | 15 000 SEK |
1270 | LJUSSTAKAR, ett par, av Martin Gustav Moberg 1786 (mästare i Jönköping 1777-1815). Gustavianska. | 13 000 SEK |
1271 | KANDELABRAR, ett par, av Martin Artedius 1800, mästare i Norrköping (1800-08). Sengustavianska. | 13 000 SEK |
1272 | LJUSSTAKAR, tre stycken, av Martin Artedius 1800, mästare i Norrköping (1800-08). Sengustavianska. | 11 000 SEK |
1273 | VINKANNA, av Christian Benjamin Macke 1771, verksam i Kalmar (1769-86/88). | 6 000 SEK |
1274 | TALLRIKAR, fyra stycken, av J Sauer, G Ryman och C G Malmborg, Stockholm. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
1275 | BÄGARE, av Gudmund Östling 1786 ( mästare i Vimmerby 1762-90). | 2 200 SEK |
1276 | GOLVUR, av Eduardus East (1602-1696), London, 1600-talets andra hälft. | 300 000 SEK |
1277 | GOLVUR, av James Markwick (urmakare i London 1666-1698). London, 1600-talets andra hälft. Barock. | 175 000 SEK |
1278 | GOLVUR, av Johannes Fischer. Barock, 1600-talets slut. Troligen Holland. | 30 000 SEK |