Snidad, förgylld och bronserad dekor i form av blommor, rocailler och kartuscher. I ramen infällt spegelglas. Höjd 235, bredd 94 cm.
Torksprickor, ställvis krederingsbortfall.
Söderö, Kättilstads socken Östergötland. Familjen Beck-Friis.
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. E Lundqvist bokförlag. Småland Östergötland sid 244.