Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | BUDDHA, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912). | 70 000 SEK |
2 | FIGUR, bergkristall. Sen Qing/tidigt 1900-tal. | Återrop |
3 | STÅENDE GUDOM, förgylld kopparlegering. 1700-tal, troligen Mongoliet. | 80 000 SEK |
4 | AMITAYUS, förgylld kopparlegering. Qingdynstin, Qianlong (1736-95). | 70 000 SEK |
5 | TEMPELFRIS, trä. Qingdynastin, 17/1800-tal. | Återrop |
6 | FIGUR, brons. Qingdynastin, 1800-tal. | 17 000 SEK |
7 | VAS, brons. Mingdynastin eller äldre. | Återrop |
8 | STÄLL, polerad brons/kopparlegering. Qingdynastin, 17/1800-tal. | 32 000 SEK |
9 | HANDVÄRMARE, kopper alloy. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
10 | GUANYIN, träs. Qingdynastin, 16/1700-tal. | Återrop |
11 | GUANYIN, trä. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
12 | SITTANDE TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
13 | FIGURER, tre stycken, lergods. Tangdynastin (618-907). | Återrop |
14 | VOTIVSTEN. Tibet. | Återrop |
15 | LERAVGJUTNINGAR, s.k. Tsatshas, två stycken. Tibet, 17/18th Century. | Återrop |
16 | TSONG KAPA, förgylld. Mongoliet, 1700-tal. | 85 000 SEK |
17 | BUDHISTISK GUDOM, koppar, fragment. Troligen Dolonnor/Inre Mongoliget 17/1800-tal. | Återrop |
18 | THANGKA, akvarell på papper. Tibet, 17/1800-tal. | 70 000 SEK |
19 | MÅLNINGAR, 10 stycken. Qingdynastin, 17/1800-tal. | Återrop |
20 | BUDDHISTISKT MANUSCRIPT, 25 sidor, lackerat papper. Tibet, 17/1800-tal. | 5 000 SEK |
21 | LUOHAN, sten. Mingdynastin eller äldre. | Återrop |
22 | PARTI, riturella objekt samt smycken. Tibet/Nepal, 1800-tal eller äldre. | 6 400 SEK |
23 | SCHACKPJÄSER, 270 stycken. Bemålat trä, Mongoliet, 1800-tal eller äldre. | 24 000 SEK |
24 | SNUSFLASKOR, fyra stycken, vitmetall samt låghaltigt silver. Tibet, 1800-tal. | 6 500 SEK |
25 | KANNA/LAMPA, kopparlegering. Tibet/Nepal, 1800-tal. | Återrop |
26 | KANNA/LAMPA, kopparlegering. Tibet/Nepal, 1800-tal. | Återrop |
27 | VAJRA, brons. Tibet, 1800-tal. | 1 600 SEK |
28 | LITET RESEALTARE, kopparlegering med försilvrade detaljer. Tibet, 1800-tal. | Återrop |
29 | SKÅP, hardwood och pärlemor. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
30 | SKÄRM, trä. Sen Qingdynastin (1644-1912). | 9 500 SEK |
31 | SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-tal. | 16 000 SEK |
32 | SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-talets slut. | 8 000 SEK |
33 | KISTA, förgyllt trä. Thailand, 1800-tal. | Återrop |
34 | SKÅLAR samt SKÅLAR med LOCK, fem stycken, porslin. Kina för den Thailandska marknaden, Ayutthaya perioden, 17/1800-tal. | 30 000 SEK |
35 | TEXT, på papper. Thailand, 1800-tal eller äldre. | Återrop |
36 | TAZZA, försilvrad. Sydostasien, 1800-tal. | Återrop |
37 | DOSA med LOCK, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal. | 12 000 SEK |
38 | TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 50 000 SEK |
39 | RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal. | 15 000 SEK |
40 | BUDHISATTVA, bland de chine. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
41 | GUANYIN, blanc de chine. Sen Qingdynasti about 1900. | 16 000 SEK |
42 | VAS, porslin. Sen Qingdyastin, 1800-tal. | Återrop |
43 | FAT, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongsmärke. | 48 000 SEK |
44 | VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal. | 14 000 SEK |
45 | HATTNÅL, ben och metall. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
46 | PENSELBAD, agat. Sen Qingdynasti. | 6 000 SEK |
47 | SKULPTUR, soapstone. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
48 | VAS med LOCK, fluorit. Sen Qingdynasti. | Återrop |
49 | VAS med LOCK, fluorit. Kina, 1900-tal. | Återrop |
50 | SNUSFLASKA, ametist. Qing dynastin (1644-1912). | 10 000 SEK |
51 | SNUSFLASKA med PROPP, agat och korall. Qingdynastin (1644-1912). | 8 000 SEK |
52 | SNUSFLASKOR, tre stycken, bl.a. nefrit. Kina, tidigt 1900-tal eller äldre. | 17 000 SEK |
53 | SNUSFLASKOR, tre stycken, pekingglas. Qing dynastin (1644-1912). | 8 000 SEK |
54 | SNUSFLASKOR, tre stycken, pekingglas. Qing dynastin, (1644-1912). | 6 500 SEK |
55 | SNUSFLASKOR, fem stycken, pekingglas. Kina, 1900-talets början. | 11 000 SEK |
56 | SNUSFLASKA, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med märke. | 8 000 SEK |
57 | SNUSFLASKOR, fem stycken, glas. Kina, 1900-talets början. | Återrop |
58 | SNUSFLASKOR, två stycken, porslin. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
59 | SNUSFLASKOR, fyra stycken, elfenben och ben. Qingdynastin (1644-1912). | 16 000 SEK |
60 | SNUSFLASKOR, fem stycken, insidesmålade glas. Kina, 1900-talets början. | Återrop |
61 | SNUSFLASKOR, tre stycken, sten. Sen Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
62 | SNUSFLASKOR, emalj på koppar respektive silver, två stycken. Qing dynastin (1644-1912). | 6 500 SEK |
63 | SNUSFLASKOR, två stycken, glas. Kina, tidigt 1900-tal. | 9 000 SEK |
64 | MÅLNINGAR, 10 stycken, akvareller på papper. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
65 | BÖCKER, 2 volymer. GORER, Edgar and J.F. BLACKER. Chinese Porcelain and Hard Stones. London: B Quaritch, 1911. | Återrop |
66 | BÖCKER, fyra stycken. Osvald Sirén. Chinese Sculpture from the Fifth to the Fourteenth Century. London: Ernest Benn, Lim. | 35 000 SEK |
67 | SKETCHES of VANISHING CHINA, Utgiven av Thornton Butterworth, London (1927). | 800 SEK |
68 | Chinese Buddhist Monasteries: Their Plan and Its Function as a Setting for Buddhist Monastic Life, Johannes Prip-Møller. | 16 000 SEK |
69 | BOK, Lin Tsui-sen, Chinesiche Legenden - Aus dem Chinesischen. | Återrop |
70 | BOK, The Kaibutsu Ehon, Illustrated Book of Monsters. Japan, Meiji (1868-1912). | 1 000 SEK |
71 | RÖKELSEKAR med LOCK och STÄLL, brons. Qing dynastin, 16/1700-tal. | 13 000 SEK |
72 | VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
73 | KÄRL, brons. Arkaiserande, Ming dynastin eller äldre. | 15 000 SEK |
74 | TRIPOD, brons. S.k. Jue. Troligen Shang dynastin, 1200/1100 f.Kr. | 75 000 SEK |
75 | RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin med inskription. | 10 000 SEK |
76 | DOLKAR, två stycken samt SVÄRD, brons. Troligen Handynastin (220 f.Kr -206 e. Kr). | 11 000 SEK |
77 | VAS, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644). | 34 000 SEK |
78 | STRYKJÄRN, brons. Qingdynasty (1644-1912). | Återrop |
79 | SPEGEL, brons. Arkaiserande. | 4 000 SEK |
80 | SKULPTUR, sten. Möjligen Tangdynastin. | 16 000 SEK |
81 | HUVUD, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 22 000 SEK |
82 | Stigbyglar, ett par, brons. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
83 | KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal. | Återrop |
84 | ALTARBORD, hardwood. Sen Qingdynasti. | 32 000 SEK |
85 | RÖKELSEKAR, brons. Qingdynasty (1644-1912). | Återrop |
86 | BORD, ett par, lack. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
87 | FÅTÖLJER, ett par, hardwood. Kina, 1920-tal. | 7 000 SEK |
88 | FÅTÖLJER, ett par, hardwood. Kina, 1920-tal. | 7 000 SEK |
89 | BORD, ett par, lackerat trä. Kina, tidigt 1900-tal. | 4 000 SEK |
90 | BUDHAI, lackerat trä. Qingdynastin (1644-1912). | 4 000 SEK |
91 | MATTA. Antik Ningxia Figural. 264,5 x 202,5 cm. Kina sen Qingdynasti. | 26 000 SEK |
92 | SKÅL, satsumagods. Japan, Meiji (1868-1912). | 20 000 SEK |
93 | RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal. | 180 000 SEK |
94 | BODHISATTVA, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal. | 5 000 SEK |
95 | HUVUD, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal. | 8 000 SEK |
96 | SKULPTURER, fem stycken, kopparlegering. Indien, 1700-tal och äldre. | Återrop |
97 | GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre. | Återrop |
98 | TEMPELKLOCKA, brons. Burma, 1800-tal. | 15 000 SEK |
99 | FIGURIN, brons. 14/1500-tal eller tidigare. | 840 000 SEK |
100 | BUDDHA, lackerat trä. Ming dynastin (1368-1644). | 26 000 SEK |