94
672571

BODHISATTVA, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Fint skulpterad med fulla läppar, tunga ögonlock, rak näsa och krökta läppar. Det allvarliga ansiktet med en urna, usnisan fäst med ett pärlband. Monterat på träställ. Höjd utan ställ 12,8 cm.

Provenance: Aquired in Peshawar, Northern part of Pakistan 1967-1968 by the Swedish Diplomat Torkel Leijonhufvud.

Proveniens

Aquired in Peshawar, Northern part of Pakistan 1967-1968, by the Swedish Diplomat Torkel Leijonhufvud.